Genel

Bilgisayarımın Virüs Kaptığını Nasıl Anlarım?

Eğer bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa, bilgisayarınızda olağan dışı bazı durumlar gözlemleyebilirsiniz. Bazı virüsler isimleri ile ilgili mesajları ekrana getirebilir. Bazıları makinanızın çalışmasını yavaşlatabilir ya da kullanılabilir hafızasını azaltabilir.

Bilgisayarınızın virüs kapıp kapmadığını saptayan “antivirüs” programları vardır. Bu programlar bilgisayarınızın virüs kapabilecek her tarafını tarayarak kontrol eder. Bu programların virüs saptama yöntemleri iki türlüdür:

– Kendi veritabanlarındaki virüslerin imzalarını (virüsün çalısmasını sağlayan bilgisayar programı parçası) bilgisayarınızda aramak.
– Programlarınızı , virüs olabilecek zararlı kodlara karşı analiz etmek.

Popüler anti-virüs programlarının veri tabanlarında binlerce virüs imzası ve bunların varyantları vardır. Bu veri tabanları, yeni çıkan virüsleri de ekleyerek sık aralıklarla güncellenir. Bütün virüs programları üç temel işleve sahiptir:

– Virüs arama, bulma (virüs scanner),
– Bulunan virüsü temizleme (virüs cleaner),
– Bilgisayarı virüslerden korumak için bir koruyucu kalkan oluşturma (virüs shielder).

Virüs kalkanları, bilgisayar her açıldığında kendiliğinden devreye giren ve her yeni programı çalıştırdığınızda ya da bilgisayara kopyaladığınızda bunları kontrol eden ve tanımlayabildiği virüs bulursa uyarı veren ve virüs temizleme modülünü harekete geçirebilen araçlardır.

Bilgisayar Virüslendiyse Nasıl Temizlenir?

Yapılacak ilk iş kullanılan tüm programları kapatmak, yapılan çalışmaları saklamaktır. Ardından da anti-virüs programıyla bilgisayarı taramaktır. Her zaman, kullanılan anti-virüs programının en güncel uygulamasını kullanmak virüsü bulmakta kolaylık sağlayacaktır. Çünkü; her geçen gün yeni virüsler ortaya çıkmaktadır. Eğer bilgisayarınızın sistem alanları etkilenmişse bilgisayarı kapatın ve bilgisayarınızı temiz bir sisten disketi ile açın.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Bilgisayarımın Virüs Kaptığını Nasıl Anlarım?

  • SessizCrew

    Valla Windows 7 Kullandıgım’dan beri virüsün v sini bile bılmıyorum :) inşlalh böyle devam eder 1 aydır sorun yok :)

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et