Genel

Suç Ortağı Olmayın!

Test_980

Bilgisayarlar ve onların kötü amaçlı programlardan korunması söz konusu olduğunda, önceden uyarılmak ya da tedbir almak çoğu zaman yeterli olmuyor. Çok dikkatli kullanıcıların bilgisayarları bile güvenlik yazılımları tarafından korunmadığı takdirde virüslerden korunuyor sayılmıyor. Sanal alem suçluları, kullanıcının bilgisi olmadan virüs bulaşmış makineleri kendi çıkarları için kullanabiliyor. Ve bu virüslü makinelerin kullanıcıları da kanun dışı eylemlerde farkında olmadan suç ortağı haline geliyor.

Kaspersky Lab uzmanları günde 8 ila 10 bin (!) yeni kötü amaçlı program tespit ediyor. Bunun da ötesinde virüs, yazıcıları tarafından, oluşturduklarını yaymak için modern teknikler, kullanıcıların haberi olmadan virüs bulaşmasını sağlıyor.

Çoğumuz istenmeyen e-postalarla gönderilen şüpheli kaynaklara yönlendiren bağlantılara tıklarız. Bir bilgisayara virüs bulaşma riskinin çok yüksek olduğunun farkında bile olmayız. Aslına bakarsanız bunlardan kaçınmak temel “sanal hijyen” kurallarından biridir. Bununla birlikte, modern sanal alem ortamında sadece bu kurallara uymak da yeterli olmuyor. Kullanıcılar, hiç beklenmedik ve hatta güvenilir gibi gözüken yerlerde bu tehlikeyle karşı karşıya kalabiliyor. Sonuç olarak kötü amaçlı yazılım, virüslü sayfanın, ziyaretçilerinin bilgisayarlarına gizlice yükleniyor.

Murat Gökçe – Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et