Genel

İnternette Biri Bizi Gözetliyor!

İnternette gezinirken milyonlarca insan birçok siteyi geziyor. Bazı  programlar aracılığı ile sohbet ediyor, internet üzerinden programlar veya çeşitli dosyalar indiriyor. Fakat bu sırada birilerinin izlediğinin farkında değiller. Şimdi bunu duyan bazılarımız “noluyor? kim izliyor?” kimi birtakım sorular soracaktır. Bu noktada bizi izleyen; bir bilgisayar korsanı, devlet tarafından görevlendirilen ve yetki verilen bir kurum, bir şirket çalışanı iseniz patronunuz olabilir. Bunlar bazen kötü niyetli niyetli ve sizin kişisel bilgilerinizi edinerek zarar vermek isteyen kişiler olabilir. Dolayısıyla internete kişi ve bilgi güvenliği, gizlilik önem arz etmektedir.

Siber suçların ve kimlik hırsızlığının giderek büyüyen bir suç olduğu günümüzde, kişisel verileri korumak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Birçok kişi, internette bizim hakkımızda kimin ne bildiğine dair kontrolü kaybettiğimizi düşünüyor. Şu anda tam olarak nerede olduğumuzu bile tespit edebilirler. Cep telefonumuza indirdiğimiz uygulamalara verdiğimiz konum, rehbere erişme vb. izinleri düşünelim!

İnternette gezinirken nelere dikkat etmeliyiz?

Çeşitli platformlarda sohbet ederken kişisel bilgilerinizi güvenmediğiniz kişilerle asla paylaşmayın.

Her zaman için ücretsiz posta servislerinden (Hotmail, Gmail gibi) alınmış yedek bir e-posta adresi bulundurun. Bu adresleri internette gezerken kayıt olunması istenen yerlerde kullanabilirsiniz. Size ait esas e-posta adresini ise daha önemli işlerinizde kullanabilirsiniz.

İnternette kayıt formlarını doldururken güvenmediğiniz yerlere kişisel bilgilerinizi vermemeye çalışın.

İnternette gezinirken Proxy kullanmaya dikkat edin. Çünkü herhangi bir siteye Proxy üzerinden bağlandığımızda IP bilgilerimiz kayıt altına alınmaz.

E-posta gönderirken şifreleme teknikleri kullanmaya özen gösteriniz. Bu konu şu makaleyi okuyun.

Cookie (çerez) alımını tarayıcınızdan kapatın.

Oturum şifrelerinizi genele açık bilgisayarlarda (şifremi hatırla seçeneği) kaydetmeyin.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “İnternette Biri Bizi Gözetliyor!

  • Talat Cemre Can

    Cep telefonların dinleme olayından sonra şimdi de interneti gözetliyorlar. :)

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et