Genel

Linux için Sadece Chrome

\"google-chrome\"Google Chrome, çok yakında sadece Linux kullanıcıları için tek alternatif olacak…

Adobe, Linux için yayınlanan son Flash Player sürümü 11.2\’den sonra yeni sürüm yayınlamayacağını duyurdu. Flash Player 11.2 için güvenlik yamaları yayınlanmaya devam edecek fakat işin diğer boyutu ise Linux kullanıcılarını ilgilendiriyor. Çünkü tarayıcılar için geliştirilen Flash plugin\’i, artık sadece Google Chrome ile çalışacak.

Adobe, Google ile birlikte yeni bir API geliştirme projesi yürütüyor. Yeni API, tarayıcı ve işletim sistemi arasındaki soyutluğu ortadan kaldıracak olan plugin (eklenti) ve tarayıcı arasındaki katmanı sağlamak amacıyla geliştiriliyor. Firefox\’un mimarı Mozilla ise, Pepper ile çalışmayı akıllarının ucundan dahi geçirmediklerini açıkladı.

Özetle Flash desteği almak isteyen Linux kullanıcılarının tek seçeneği Chrome olacak. Chrome dışında diğer tarayıcıları kullananlar ise, maalesef Flash desteği alamayacaklar.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın