Sözlük

ActiveX

Bir nesne standardıdır. Bilgisayar programları kimi işlemleri, programın ana dosyası dışında bulunan birtakım özel kütüphaneler kullanarak yapar. Bu kütüphanelerin bir kısmı, bir nesne olarak hazırlanır. Programla birlikte bu nesneler de yüklenir ve ihtiyaç duyulduğunda nesneler değiştirilerek program ile ilgili düzeltmeler yapılabilir. Ayrıca tek bir kez hazırlanan bu nesneler, sayısız ayrı programda kullanılabilir ve programların geliştirilmesi için gerek zamanı azaltır. Üstelik bir standart sağlamış olur.

Bu nesneler bilgisayarınıza yüklenen programlar tarafından kullanılabileceği gibi, internet sayfaları üzerinde de kullanılabilir. Fakat ActiveX nesnelerinin internet üzerinde kullanılması güvenlik açısından sakıncalıdır. ActiveX nesneleri kullanılarak bilgisayarınıza zarar verebilecek programlar yüklenebilir ve kişisel bilgileriniz de çalınabilir. Bu yüzden tarayıcılar ActiveX barındıran sayfaları göstermez veya uyarı mesajı ile bunu kullanıcıya bildirirler.

Windows 10 Education Satın Al

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “ActiveX

  • Çok sade ve net açıklamışsanız, emeğinize sağlık :)

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et