Eğitim

Teknoloji Derslerine Büyük Önem Verilmeli

Milli Eğitimiz Bakanımız Sayın Ziya Selçuk hocamız zaman zaman yaptığı paylaşımlarda kimi zaman bir meslek lisesi atölyesinden, kimi zaman gençlerin katıldığı bir teknoloji etkinliğine yaptığı ziyaretlerden verdiği görüntülerle teknolojiye ve gençlerin bilişim ile üretme becerilerine önem verdiği anlaşılıyor. İşte bunun son örneklerinden biri:

Bununla beraber üzülerek görüyoruz ki saha da yani milli eğitim uygulamalarına bunun yansıması çok kısıtlı kalıyor. Bilişim ile ilgili çeşitli kurum/kuruluşlar ile yapılan anlaşmalar sonunda öğretmenlerin hizmetiçi eğitimleri ve Fatih Projesi dışında herhangi bir gelişme göremiyoruz. Okullarda eğitimde önemli bir yeri olan Robotik Kodlama, Maker ve STEAM Atölyesi eğitimlerine ağırlık verilmesi, bu kapsamda Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersinin tüm kademelerde zorunlu olması gerekiyor. Öğrenciler, bu atölyelerde uygulayarak ve eğlenerek öğrenirken, gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği yeniliklere tanıklık etmelidir. Böylece gelecek nesiller, toplumumuzu yeni çağa hazırlayacak donanıma, yeteneğe ve özgüvene sahip olabilirler. Bu yüzden eğitimdeki başarı grafiğini en yüksek seviyeye çıkartmak için temel derslerin yanı sıra, teknoloji derslerine de büyük önem verilmesi gerekiyor.

21. yüzyıl becerilerinden bahsettiğimiz bu yıllarda çocuklarımızı ilmek ilmek işlemeliyiz. Karşılarına çıkabilecek her türlü problemi anlama, yordama, analiz etme ve çözebilme yeteneklerine sahip olmaları elzemdir. İşbirliği içerisinde çalışmayı, paylaşmayı, anlaşmayı, girişimciliği, problem çözmeyi, merak ve hayal gücünü de geliştirmeyi sağlayarak onlara rehberlik edecek Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri göz ardı edilmemelidir. Geleceğin vazgeçilmezi nitelikli yeteneklere sahip bireyler yetiştirmeyi hedefliyorsak eğitim politikalarımızı gözden geçirmemiz gerekir. Aynı zamanda Fatih Projesi’nin başarıya ulaşması da buna bağlıdır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et