Eğitim

Okullar Tatil mi?

Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, küresel Corona virüs salgını nedeniyle MEB olarak alınan kararları açıkladı.

Türkiye’de anasınıfı, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve özel okullar dahil olmak üzere tüm okullar tatil edildi.

16-27 Mart 2020 tarihleri arasında okullar tatil edildi. 16-23 Mart haftası tatili, Nisan ayındaki ara tatilin öne çekilmesi olarak değerlendirildi. Yani Nisan ayında yapılacak ara tatil 16-20 Mart 2020 tarihlerinde yapılmış sayılacak. 23-27 Mart haftası ise öğrenciler EBA ve TRT üzerinden uzaktan eğitim alacaklar. Bu kapsamda EBA’ya giriş yapanlar için MEB, aşağıdaki duyuru ile bilgilendirme yaptı.

Öğrenciler, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren 1 hafta süreyle evden internet ve televizyon kanalları üzerinden eğitimlerine devam edecek.

Tatilden sonra yüz yüze telafi eğitimleri yapılacak. Bu tatil süresince öğretmenler de okula gelmeyecekler. Konu ile ilgili bir soru üzerine Ziya SELÇUK şunları söyledi:

Şimdi bizim olağan uygulamamızda öğretmen arkadaşlar öğrenciler tatildeyken okullarda bulunuyorlardı, ancak bu durum olağanüstü bir durum ve ben öğretmenlerimizin, arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda da, kararlaştırdığımız gibi okullarda ara tatillerde bulunmalarını beklemiyoruz.

Onlarında evlerinde olmalarını bekliyoruz ve çok acil bir durum olmadıkça şehir dışına çıkmamalarını bekliyoruz.

Ziya SELÇUK

Ayrıca Bakan SELÇUK, 18 Mart’ta yapılacak 20 bin atama töreninin iptal edildiğini de açıkladı. Öğrencilerin sınavları dahil hiçbir şekilde mağdur olmamaları için gereken her türlü senaryolar hazır, dedi. Pazar günü yapılacak Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’nın iptalinin söz konusu olmadığını da bildirdi. Tatil haftasında ücretli öğretmenlerinde mağdur edilmeyeceği açıklandı.

Alınan tedbirler kapsamında üniversiteler de 16 Mart tarihinden itibaren 3 hafta süreyle tatil edildi.

Kamu çalışanlarının yurt dışına çıkışı izne tabi olacağı açıklandı.

Corona nedeniyle uzaktan eğitim konusu önemli bir hale geldi. Ancak içerik eksikliği var. Bu durum BÖTE mezunlarının ve bölümünün önemini yeniden bizlere göstermiş oldu.

MEB’in tatil ve devamında uzaktan eğitim kararını eve hapsolmak olarak görmemeliyiz. Bu krizi öğrencilerin yeni öğrenme olanaklarını keşfetmesi, yeni nesil çalışma dünyasını test etmesi ve kendi öğrenme sorumluluğunu alması için şahane bir fırsata çevirebiliriz.

Şimdi 23-27 Mart tarihinde uzaktan eğitim ile öğrenciler EBA’yı kullanacak. Bilmeyen varsa EBA’yı aylık 3GB ücretsiz kullanabiliyoruz. Dolayısıyla mobil verimizden gitmeden ücretsiz olarak EBA kullanımı ile öğrencilere mobl cihazlardan erişim kolaylığı sunulacak.

3GB Ücretsiz EBA Kullanımından Nasıl Yararlanırız?

EBA ayda 3GB ücretsiz

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et