Eğitim

BÖTE’ler Kapanıyor mu?

Özellikle son iki yıldır bazı köklü üniversiteler dışında taşralardaki çoğu üniversitenin BÖTE bölümüne öğrenci yerleşmiyor. Bundan dolayı BÖTE bölümünün kapatılacağı söyleniyor. Hatta bazı üniversitelerde kapatılıp, öğrenciler mezun edildikten sonra bölüm hocalarının eğitim bilimleri bölümlerine kaydırılacağı da söyleniyor. Köklü birkaç üniversitede BÖTE bölümü kalacak fakat diğerleri kapanacakmış. Eğer öyle ise BÖTE de yüksek lisans yapmanın bir anlamı da olmayacak.

Örneğin, kesin olmamakla beraber Sakarya Üniversitesi BÖTE’ye 2018 yılında 1 öğrencinin başvurduğunu ve önümüzdeki sene YÖK’ün bölüm için kontenjan vermeyeceği söyleniyor.

BÖTE 10 yıldan beri kapatılacak deniyor ama gelişme de yok. MEB, müfredatı kapsamlı bir şekilde değiştirmeli ve BÖTE mezunlarının meslek tanımı yeniden belirlenmelidir.

Ayrıca şu da var: bilgisayar mühendisliği veya yazılım mühendisliğinden isteyen formasyon alıp bilgisayar öğretmenliği yapıyor. BÖTE bölümü mezunu olanlar ise atanamıyor veya yıllarca atanmak için bekliyor. Atanamayanlar ya düz memurluğa talim ya da bir ofiste teknik elemanlık yapıyor. Yazık değil mi?

Kimi söylentilere göre;

Büyük ihtimalle kapatılacak. 4 veya 5 üniversitede BÖTE olacak. Atatürk üniversitesi, Anadolu üniversitesi, İstanbul, Ankara ve İzmir şehirlerindeki birer üniversitede olacak.

Böyle bir haber duyan oldu mu? Net bilgisi olan var mı? Bizimle paylaşın.

malatya oto kiralama ingilizce türkçe çeviri

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et