Eğitim

Öğrenci – Öğretmen Destek Sistemi Hayata Geçti

Akademik başarıyı arttırmayı ve uzmanlarca filtrelenmiş içeriklerin yer aldığı Öğrenci – Öğretmen Destek Sistemi (öds) hayata geçti.

MEB tarafından hayata geçirilen ÖDS ile öğrencilere bireyselleşmiş eğitim, öğretmenlere ise öğrencilerini izleme imkânı sunuluyor. Bununla birlikte öğrencilerin akademik başarısı artırılması hedefleniyor. ÖDS ile eğitimde fırsat eşitliğine yarar sağlanacağı belirtiliyor.

ÖDS, soru temelli bir sistem. Sistemde şu anda 2550 ders anlatım videosu, 13000’den fazla soru çözüm videosu, 60000’i aşkın çoktan seçmeli soru ve 60 konu anlatımlı ders ders kitabı yer alıyor.  Sistem, öğrencilere farklı yardımcı materyallere erişim olanağı sağlıyor. Bu sayede veliler de önemli ölçüde bir ekonomik açıdan tasarrufa gitmiş oluyor.

ÖDS içeriği ve çalışma prensibi

Sistem, öğrencilerin çözdüğü sorulardan hareketle eksiklerini belirleme ve bu eksiklikleri gidermeye yönelik geliştirilmiş bir algoritmaya göre çalışıyor. Öğrencilerin düzenli ders çalışmasını destekliyor ve ihtiyaç duyduklarında onlara ders kitapları ile ders anlatım videoları tavsiyesinde bulunuyor.

ÖDS’deki tüm içerikler sınıf, ders, ünite, konu ve kazanımlara göre sınıflandırılıyor. Bu sayede öğrenciler, istedikleri derse ait içeriklere kolayca erişebiliyor. Aynı zamanda öğrenciler, zorluk düzeylerine göre bireysel testler oluşturabiliyor. En önemlisi öğrenciler, testleri çözerken anlık geri bildirimler alabiliyor. Bu sayede eksikliklerini görerek bunları giderebilme fırsatı buluyor. Ek olarak öğrenciler, çözdükleri her test için bireysel test sonuç raporu alabiliyor.

Sisteme Giriş

Okul Dersleri Modülü, Destekleme ve Yetiştirme Kursları Modülü, LGS/YKS Hazırlık Modülleri olmak üzere 3 modül bulunan ÖDS’ye “ods.eba.gov.tr” adresinden, öğretmenler MEBBİS şifreleri ile öğrenciler ise EBA şifreleri ile giriş yapabiliyor.

Okul Dersleri Modülü, LGS ve YKS Hazırlık Modülü, Destekleme ve Yetiştirme Kursları (DYK) Modülü olmak üzere 3 modül yer alıyor.

Daha Detaylı Bilgi için İnceleyiniz

Öğrenci Öğretmen Destek Sistemi Nedir? Videoyu izlemek için tıklayınız.

Öğrenci Destek Sisteminin İçeriği ve Çalışma Prensibi Nasıldır? Videoyu izlemek için tıklayınız.

Öğrenci Destek Sistemine (ÖDS) Nasıl Giriş Yapılır? Videoyu izlemek için tıklayınız.

Öğrenci Bilgi Sisteminde Hangi Ders Modülleri Var? Videoyu izlemek için tıklayınız.

ÖDS Nasıl Çalışır? Videoyu izlemek için tıklayınız.

Kaynak: https://www.meb.gov.tr/ogrenci-ogretmen-destek-sistemi-ods-hayata-gecti/haber/27880/tr

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et