Eğitim

MEB Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği Yayımlandı

Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  

Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği gereği, okullarda sınav haftalarının düzenlenmesi ve sınavların tarihleri hakkında aşağıdaki esaslar geçerlidir.

Okullarda Sınav Haftası Uygulaması

Okullarda sınavlar öğretim yılı başında ilan edilir. İşte sınav tarihleri:

1. dönem 1. sınavlar: Ekim ayı son haftası ile Kasım ayı ilk haftası,
1. dönem 2. sınavlar: Aralık ayı son haftası ile Ocak ayı ilk haftası,
2. dönem 1. sınavlar: Mart ayı son haftası ile Nisan ayı ilk haftası,
2. dönem 2. sınavlar: Mayıs ayı son haftası ile Haziran ayı ilk haftası

aralığında yapılacak.

Sınav tarihleri, öğretim yılı başında e-Okul üzerinden okullar tarafından duyurulacak. Ayrıca, ülke, il/ilçe ve okul genelinde ortak yazılı sınavlar yapılabilir. Ancak uygulamalı sınavlar hariç, birden fazla şubede okutulan derslerin sınavları ortak yapılacak.

Ortak yazılı sınavların soruları, konu soru dağılım tablosuna göre hazırlanacak ve bu tablo il sınıf/alan zümreleri ve Ölçme Değerlendirme Merkezi Müdürlüğü tarafından oluşturulacak.

Bakanlık tarafından öğretim yılı başında hangi sınıf ve derslerden ortak sınav yapılacağı duyurulacak. Bu ortak yazılı sınavlar okullarda öğretmenler tarafından uygulanıp değerlendirilecek. İl/ilçe düzeyinde hangi sınıf ve derslerde ortak sınav yapılacağı ise ilçe Milli Eğitim Müdürleri Kurulu tarafından kararlaştırılacak.

Ülke genelinde yapılmayan tüm sınavlar okullarda ortak sınav olarak yapılacak. Ancak, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından, yoğunlaştırılmış eğitim programı uygulanan sınıflar ile işletmelerde mesleki eğitime gönderilen sınıflarda ve mesleki eğitim merkezlerinde ortak sınav yapılmayacak.

Okulöncesi ve İlkokullarda Yazılı sınav Kalktı

Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda öğrencilerin akademik ve sosyal gelişimi sürekli olarak takip edilecek. Bu takip, öğretmen rehberliğinde bireysel ve grup etkinlikleri, oyun temelli değerlendirmeler ve ölçme araçlarıyla gerçekleştirilecek. İlkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saati uygulanmayacak, öğrenci notları öğrenci gelişim dosyasına göre verilecek.

Her Dersten Her Dönem İki Sınav

Sınav haftasında okullarda ders işlenmeye devam edecek.

Her dersten her dönem iki sınav yapılacak, ancak haftalık ders saat sayısı altı ve üzeri olan derslerde il sınıf/alan zümrelerince karar alınması durumunda üçüncü sınav yapılabilecek.

Sınav sonrası öğrencilerin eksiklikleri tespit edilecek ve konu ve kazanım eksikliği görülen öğrencilere sınıf içi telafi uygulamaları yapılacak.

Türkçe, yabancı dil dersleri ve özel geliştirilen ölçme araçları kullanılarak öğrencilerin dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerileri değerlendirilecek.

Ünite veya konu sonlarında öğrencilere geri bildirim vermek amacıyla kısa süreli sınavlar yapılabilir, ancak bu sınavlar notla değerlendirilmeyecek.

Ayrıca, öğrencilerin akademik çıktıları ve öğretmenlerin nitelikleri göz önünde bulundurularak süreç odaklı ölçme ve değerlendirme çalışmaları desteklenecek ve illerdeki ölçme değerlendirme merkezleri etkin hale getirilecek. Uluslararası izleme araştırmaları (PISA ve TIMSS) ile ülkenin eğitimdeki gelişimi de takip edilecek.

MEB

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME YÖNETMELİĞİ

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et