Eğitim

Özel Okul Zam Oranları Belli Oldu

2023 yılı için özel okul zam oranları ne kadar olacak, açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, özel okul 2023 zam oranını açıkladı.

Peki 2023 yılında özel okul ücretleri ne kadar zamlanacak? Zam oranı ne kadar?

Eğitim sistemi içindeki payı %8 olan özel okulların zam ücretleri merak edilen bir konuydu. MEB Özel Eğitim Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçmiş yıllardaki uygulamaları değerlendirildiğinde 2023-2024 öğretim yılı özel okul ücretleri için azami artış oranı %65 oldu.

Mahmut Özer, ”ÜFE yerine TÜFE baz alacak şekilde belirleme kararı aldık” diyerek bu kararın ardından da 2023-2024 özel okul zam oranının yüzde 65 olduğunu açıkladı. Açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “velilerimizin çıkarlarını koruyacak şekilde yeni oranı belirleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

YÜZDE 65 ZAM

2023 yılındaki enflasyon beklentisinin düşük olması, velilerin desteklenmesi babında MEB olarak 2023 fiyatlarını yüzde 65 olarak belirlenmesi kararını aldık. Özel okul temsilcileri ile bu oranı konuştuk. Buradaki arkadaşların tamamı fiyatın yetersiz olduğu kanaatini ilettiler. Ben özgür bir şekilde bu görüşlerini bizlerle paylaştıkları için kendilerine müteşekkirim. Biz MEB olarak 2023 yılı enflasyon beklentilerini ve Tüketici Fiyat Endeksi’ni dikkate alarak böyle bir karar aldık. Bu kararı yarından itibaren uygulamaya sokmuş olacağız.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et