6. Sınıf

6. Sınıf Dijital Vatandaşlık

6. sınıf 1. dönem konusu olan Dijital Vatandaşlık ile ilgili çalışma kağıtları, konu testleri ve videoları paylaşıyorum. Konuyu sürekli güncel tutuyorum. Ek olarak bu içeriği takip etmenizi öneririm.

Dijital Vatandaşlık konusu, 2. ÜNİTE ETİK VE GÜVENLİK içinde yer alır.

Öğrencilerin derse katılımını sağlamak adına aşağıda paylaştığım çalışma kâğıtlarını önceden hazırlayabilirsiniz. Bununla beraber ders sonunda öğrencilerle paylaşarak konuyu pekiştirebilirsiniz. Daha sonra konu ile ilgili hazırladığım videoları izletebilirsiniz. Bunun yanı sıra videoları arada durdurarak öğrencilere anlık sorular sorabilirsiniz. Hal böyleyken konu ile ilgili iyi performans gösteren öğrencileri belirleyebilirsiniz. En sonunda konu testini cevaplandırabilirsiniz.

5. sınıfta dijital vatandaşlığın ne olduğunu ve boyutlarını görmüştük. 5. Sınıfta “Dijital Vatandaşlık” konusu işlendiğinden sınıfımızdaki öğrencilerin seviyesini düşünerek etkinliklere başlayabiliriz. Bu amaçla ihtiyaç duyarsanız, 5. Sınıf Dijital Vatandaşlık etkinlik ve sunularından yararlanabilirsiniz.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi sunularına göz atmak için buraya tıklayınız.

Şimdi konu kazanımlarını inceleyelim.

KAZANIMLAR

  • BT.6.2.2.1. Dijital paylaşımların kendisi ve başkaları üzerindeki etkilerini fark eder.
  • BT.6.2.2.2. Bilişsel ve ahlaki gelişimine uygun olan dijital oyun ve içerikleri ayırt eder.

Video: Sosyal Medya Platformlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal ağları kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? İzleyelim, öğrenelim.

Video: PEGI Nedir?

Yaşınıza uygun olan oyunu seçmek çok önemlidir. Oyunların kutularında ya da çevrimiçi oyun satılan sitelerde oyunların yaş gruplarına uygunluğunu gösteren PEGI sembolleri bulunmaktadır. PEGI nedir? İzleyelim, öğrenelim.


Sohbet: Dijital Vatandaşlık

Aşağıdaki soruları akıllı tahtaya yansıtarak öğrencilerimizle bir sohbet havası içinde tartışabiliriz. Bunun için bir zar kullanılabilir. Seçtiğimiz öğrenciye, oyun zarını attığımızda kaç geldiyse o soru sorulabilir. Daha sonra öğrencilerin sorulara verdiği cevapları deftere not almalarını isteyebiliriz.

Dijital Zorbalık Etkileşimli Test

KONU TESTİ

YAPRAK TESTİ

Kağıt üzerinde test çözmek isteyenleri unutmadım. Görüldüğü üzere dileyen aşağıda paylaştığım 20 sorudan oluşan yaprak testi, bilgisayarınıza indirip çıktı alabilir ve çözebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle. Bir teşekkürü çok görmezseniz sevinirim. Değerli yorumlarınızı da bekliyorum.

NOT: Bu çalışma kağıtları, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün https://tegm.meb.gov.tr/www/bilisim-teknolojileri-ve-yazilim-dersi-icin-hazirlanan-materyaller-ogretmen-ile-ogrencilerimiz-kullanimina-sunulmustur/icerik/476 sayfasındaki Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi Öğretim Programı’na uygun olarak hazırlanan materyaller ile uyumludur.

MEB tarafından yayımlanan diğer tüm Bilişim Teknolojileri ve Yazılım materyallerinin bulunduğu ilgili sayfaya yukarıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ VE YAZILIM Kitabı

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin