Eğitim

Bilişimle Üretim Projesi Hakkında MEB Açıklama Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Bilişimle Üretim Projesi kapsamına alınacak pilot okulların belirlenmesi çalışmaları hakkında açıklama yaptı. Yayımlanan resmi yazı aşağıdadır:

… ilgi Bakanlık Oluru ile orta ölçekli olarak 81 ilde 27 ilkokul, 95 ortaokul ve 17 imam hatip ortaokulu olmak üzere toplam 139 okulda kamu, özel sektör iş birliği ile yürütülmekte olan “Bilişimle Üretim Projesi“nin 2021-2022 eğitim-öğretim yılında ülke genelinde bilgisayar laboratuvarı imkânı ve internet erişimi yeterli olan ilkokullarda mevcut ders programı dâhilinde, ortaokul ve imam hatip ortaokullarında ise Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Dersi kapsamında uygulanması Bakanlık Makamınca talimatlandırılmıştır.

Bu amaçla, söz konusu okulların bilgisayar laboratuvarı imkanlarının yerinde tespiti için BT il Koordinatörleri ve FATİH Eğitmenleri görevlendirilerek bir çalışma başlatılmıştır. Yapılacak bu çalışma ile MEIS Modülü ve FATİH Envanter Modüllerinde bünyesinde bilgisayar laboratuvari ve bilgisayar sayıları görülen okulların mevcut durumu tespit edilecek, bunun yanında her iki modülde de yer almadığı halde ihtiyaca cevap verecek nitelikte bilgisayar laboratuvarı bulunan okulların tespiti yapılacaktır. Bu calışma sonucunda uygulamaya dâhil edilmesi uygun görülen tüm okullarımıza 3B yazıcı ile elektronik eğitim setleri sağlanacak ve Bilişimle Üretim Projesi için özel olarak geliştirilen dijital eğitim içerikleri kullanılacaktır.

Bu sebeple; söz konusu çalışmanın sağlıklı yürütülebilmesi, tespitlerin doğru bir şekilde yapılabilmesi ve 2021-2022 eğitim-öğretim yılında başlayacak uygulamaya okulların hazır olabilmesi için okul müdürlerinin bilgilendirilmesi, farkli amaçlarda kullanılmak üzere bilgisayar laboratuvarından bilgisayar cıkarılmaması, cıkarılmış olan bilgisayarların da eğitim-ögretim yılının başlayacağı eylül ayına kadar bilgisayar laboratuvarlarına taşınması, uygulamaya dahil olmak isteyen ve imkânı bulunan okulların da bu süreçte bilgisayar laboratuvarlarını güçlendirmesi hususunda, Bilgilerinizi ve gereğini arz/rica ederim.

Anil YILMAZ

Bakan a.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et