Genel

HES Kodu Alma Nasıl Yapılır?

HES kodu alma, Hayat Eve Sığar uygulaması veya kısa mesaj (SMS) ile yapılır.

Akıllı telefonunuza indirdiğiniz Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES Kodu almak için “HES Kodlarım” bölümüne girin. “Yeni Kod Ekle” butonuna tıklayın. İstenirse oluşturacağınız kod için bir isim girebilirsiniz. Daha sonra kod kullanım süresi seçin. Kod geçerlilik süresi olarak “Süresiz” seçeneği işaretlendiğinde, HES Kodu 18 ay geçerli olacaktır.

SMS ile HES Kodu almak için HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) olarak gönderin.

Gelen iki mesajdan ilki HES Kodu’nu, ikincisi koda ait karekodu içerir.

Kısa mesaj (SMS) göndererek HES Kodu alırken mesajın sonunda paylaşım süresi (gün sayısı olarak) belirtilmezse kodun süresi 1 yıl ile sınırlı olacaktır. Mesajın sonuna paylaşım süresi gün sayısı yazıldığında ise HES Kodu yazılan gün sayısı kadar geçerli olacaktır.

HES KODU ALMA

HES kodu alma işleminin daha kolay anlaşılabilmesi için sizlere bir görsel hazırladım. İnceleyiniz.

Resmin üzerine tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Kaynak: https://covid19.saglik.gov.tr/TR-77230/52-hes-kodu-nedir-nasil-alinir.html

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et