Arduino

En Son Sürüm Arduino İndir

Arduino indir, Windows bilgisayarına kur ve kodlamaya başla. Bu makale ile Arduino yazılımının (IDE) Windows bilgisayarlara nasıl kurulacağını öğrenin.

Arduino Nedir?

Arduino, kullanımı kolay, açık kaynaklı, donanım ve yazılıma dayalı bir elektronik prototip geliştirme platformudur. Etkileşimli projeler yapan herkes için tasarlanmıştır.

Arduino Yazılımını (IDE) İndir

1 Öncelikle Arduino indirme sayfasından en son sürümü bilgisayarınıza indirin. Exe veya Zip paketleri arasından birini seçin.

Sürücüler dahil, Arduino yazılımını (IDE) kullanmak için ihtiyacınız olan her şeyi doğrudan yükleyen dosyayı indirmenizi öneririm. Yani ZIP dosyası yerine EXE dosyasını tercih edin. Zip paketi ile sürücüleri manuel olarak yüklemeniz gerekir. Lakin Zip dosyası, taşınabilir bir kurulum oluşturmak için kullanışlıdır.

2 Karşınıza gelen ekranda JUST DOWNLOAD seçeneğine tıklayın.

arduino indir sayfası

Kurulum dosyası bilgisayarınıza indirilmeye başlayacaktır.

3 İndirme işlemi bittiğinde, dosyayı çift tıklayarak kuruluma başlayın. Eğer bir uyarı penceresi gelirse kurulum işlemine izin verin.

4 Yüklenecek bileşenleri seçin.

arduino setup

5 Kurulum dizinini seçin (varsayılanı korumanızı öneririm). Bu adımda hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

arduino setup

6 Kurulum sihirbazı son olarak Arduino yazılımını (IDE) düzgün bir şekilde yürütmek için gerekli olan tüm dosyaları yükleyecektir.

arduino kurulum

İşte bu kadar.

Arduino UNO ile Başlarken

Arduino Masaüstü IDE yazılımını kurduktan sonra artık Arduino Uno’nuzu çevrimdışıyken programlayabilirsin. Devam etmeden önce, yukarıdaki adımlarda açıklandığı gibi PC’nize Arduino Yazılımını (IDE) yüklemiş olmanız gerekir.

Arduino Uno kartınızı bir USB yazıcı kablosuyla bağlayın.

usb yazıcı kablosu

PC ile USB bağlantısı Arduino UNOkartı sadece güç sağlamak için değil, programlamak için de gereklidir. UNO kartı, gücü USB’den veya harici bir güç kaynağından otomatik olarak çeker. UNO kartını, USB kablosunu kullanarak bilgisayarınıza bağlayın. Çalıştığında Güç LED’i yanacaktır. Daha sonra Windows, kartınızı bağladığınız anda sürücüleri otomatik olarak yükler.

Zip paketini indirip dosyaları çıkarttıysanız veya herhangi bir nedenle Uno kartı düzgün bir şekilde tanınmadıysa, lütfen aşağıdaki prosedürü izleyin.

  • Başlat menüsüne tıklayın ve Denetim Masası‘nı açın.
  • Denetim Masası penceresinde Sistem seçeneğine tıklayın. Sistem penceresi açıldığında, Aygıt Yöneticisi‘ni açın.
  • Bağlantı Noktaları (COM ve LPT) altına bakın. “Arduino UNO (COMxx)” adlı açık bir port görmelisiniz. COM & LPT bölümü yoksa, “Bilinmeyen Aygıt” için “Diğer Aygıtlar” altına bakın.
  • “Arduino UNO (COMxx)” bağlantı noktasına sağ tıklayın ve “Sürücü Yazılımını Güncelle” seçeneğini seçin.
  • Ardından, “Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat” seçeneğini seçin.
  • Son olarak, Arduino yazılım indirmesinin “Sürücüler” klasöründe bulunan “arduino.inf” adlı sürücü dosyasına gidin ve bu dosyayı seçin. IDE’nin eski bir sürümünü (1.0.3 veya daha eski) kullanıyorsanız, “Arduino UNO.inf” adlı UNO sürücü dosyasını seçin.
  • Windows, sürücü kurulumunu buradan tamamlayacaktır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et