Sitenizin Hackli Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

wordpressWordPress dünyanın en popüler İçerik Yönetim Sistemi (CMS) olup internet sitelerinin önemli bir yüzdesi wordpress altyapısını kullanıyor. Bu popülerlik haklıdır, ama aynı zamanda WordPress,  hackerlar için kötü amaçlı yazılım yaymak noktasında dayanılmaz bir hedef haline geliyor.

Sitenizin Hackli Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bazen sitenizin saldırıya uğradığını gösteren açık deliller olabilir. Bazen ise hackerlar sadece ziyaretçileri etkileyecek kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir site için farklı bir sunucuya o siteyi yönlendirir ve böylece, reklam, korsan görüntüler veya bir porno izlencesi görüntüleyebilir. Ama çoğu hacker, bunların mümkün olduğunca uzun süre için tespit edilmeden kalmasını isteyerek bir siteye kötü amaçlı yazılım veya spam bağlantıları ekler. Saldırıya uğramış bir sitedeki kötü amaçlı yazılım ziyaretçilerin bilgisayarlarına bulaşabilir ve kesinlikle sitenizin SERP sıralamasında, hatta arama motorları tarafından engellenmesiyle büyük bir hit kaybına neden olabilir. Bu yüzden uyanık olmak önemlidir.

Bir sitenin savunmasız olup olmadığını belirlemek için site yöneticileri için bir bazı uygulamalar vardır:
WP Security Scan

WP Security Scan eklentisi, sitenin hackli olup olmadığını söyleyemez, ancak olası saldırının vektörlerini ve güvenlik açıkları için kontrol ve düzeltmeler için öneriler sunar. Tabii ki, sık sık açıklar için WordPress kendisi de yayınladığı güncellemelerle bunu gidermeye çalışır. Websitenizin güvenliğinden emin olmak için en iyi yol, mümkün olduğunca yazılımı güncel tutmaktır.

 

Google Güvenli Tarama

Bunu da Oku:  WordPress Basit Admin Giriş Linki Oluşturma

Google, site yöneticileri için sitenin ziyaretçiler yönünden tehlikeli olarak kabul olup olmadığını belirleyebilmelerini sağlayan bir hizmeti vardır. Aşağıdaki URL’yi tarayıcınızın adres çubuğuna kopyalayın ve aşağıdaki ?site= bulanca.com yerine sitenizin adresinizi yazın.

http://www.google.com/safebrowsing/diagnostic?site=bulanca.com/

 

Sucuri

Sucuri, eğer siteniz hackli ise ücretsiz bir site tarama, izleme ve temizlik hizmeti sunan bir servisdir. Sucuri ile sitenizi temizledikten sonra TÜM şifrelerinizi değiştirmeniz gerekir.

Bu araçları birlikte kullanarak sitenizin güvenli kalmasını sağlamaya yardımcı olabilirsiniz.

Eşleştirilen İçeriklere Göz Atın

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Yorum Yap