Eğitim

18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ KONUŞMA METNİ

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir ve her öğretmen, öğrencilerine bu zaferin önemini vurgulamak ister.

Öncelikle, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, Osmanlı İmparatorluğu’nun, I. Dünya Savaşı sırasında, İtilaf Devletleri’nin İstanbul’u ele geçirerek Boğazları kontrol etmeye çalışmalarını engellediği tarihi bir olaydır. Bu savaşta, Türk askeri ve halkı, tarihin en zorlu şartlarına karşı büyük bir mücadele vererek üstün bir zafer elde etmiştir.

18 Mart 1915 tarihinde, İtilaf Devletleri’nin amacı, Boğazları ele geçirmek için Gelibolu Yarımadası’na çıkarmaydı. Ancak, Türk ordusu, az sayıda asker ve sınırlı kaynakla, kahramanca direniş gösterdi. Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Savaşı sırasında, Türk askerlerine verdiği ünlü emirlerle, düşmana karşı direnişi teşvik etti ve savaşın kaderini değiştirdi.

Çanakkale Deniz Zaferi, sadece askeri açıdan değil, aynı zamanda siyasi ve psikolojik açıdan da büyük bir etkiye sahipti. Bu zafer, Türk milletinin birlik ve beraberlik ruhunu ortaya çıkardı ve milli mücadele için önemli bir ilham kaynağı oldu.

Sonuç olarak, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi, Türk tarihinin en önemli olaylarından biridir ve bugün bile Türk halkının gurur ve coşkusunu yansıtmaktadır. Bu zafer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına ve Türk milletinin bağımsızlığına giden yolun açılmasına önemli bir katkı sağlamıştır.

Bu özel ve anlamlı günde yapacağım törende yapacağım konuşma metnini sizlerle paylaşmak istiyorum. Çok duygulu ve muhteşem bu konuşma metni, bir sosyal bilgiler öğretmeni olan Seval Eroğlu’na aittir. Öğretmenimiz 2010 yılında kendi okulunda yapılan törende bu konuşmayı yapmış, milyonlarca kişi tarafından çok beğenilmişti. İnternet’te tıklanma rekorları kıran konuşmayı bende izleyince çok etkilendim ve kullandım.

Sizlerde bu konuşmayı baz alarak konuşma metni oluşturabilirsiniz. Fakat şunu söylemek isterim ki bir duygu yoğunluğu yaşamadan ya da bunu iliklerine kadar hissetmeden böyle bir konuşma yapmak her yiğidin harcı değildir sanırım.

Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Anlam ve Önemini Belirten Muhteşem Konuşma Metni

Biz bugün burada bir daha dönmemek üzere gidenlerin, tarihin yazdığı en gerçek, en şerefli kahramanları yad etmek üzere Çanakkale şehitlerini hatırlamak üzere buradayız.

Çanakkale’de, yüz binlerce vatan evladı, bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale’ye çağrılmıştır. Amacımız geçmişteki savaşların zaferleriyle mutlu olmak değil, eğer amaç vatan savunmasıysa, eğer amaç hürriyet davasıysa, bir ölüm kalım mücadelesiyse, buna savaş diyemezsiniz ve bunu anlatmak boynumuzun borcudur. Çünkü, vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Bana deseler ki, Çanakkale’yi üç kelimeyle anlatın. Derdim ki; geldiler, gördüler ve döndüler. Evet, geldiler 1915 yılında, 1.Dünya savaşı. Osmanlı devleti dünyanın en büyük devletleriyle mücadele ediyor. İngiltere, Fransa, Avustralya, Rusya ve de beraberinde getirdikleri binlerce sömürge askeri, Osmanlının kalbine giden boğaz yoluna pençelerini sarkıttı. Çünkü, amaçları İstanbul’du. Başkent İstanbul alınırsa Osmanlı tarihe karışacak ve Türk milleti bu topraklardan atılacaktı. Evet, geldiler, ama ben diyorum ki, gördüler. Çanakkale’yi Çanakkale yapan gelenler değil! Onlar 1071’den beri geliyorlar. Bin yıldır bu milleti bu topraklardan atmak için geliyorlar. Ha, bu sefer top yekün geldiler. Gemileriyle, toplarıyla tüfekleriyle geldiler.

Çanakkale’yi, Çanakkale yapan gelenler değil! Çanakkale’yi Çanakkale yapan, gelenleri karşılayan asil ruhtur. O öyle bir ruhtur ki, çelik ve barut; inancın, imanın ve azmin karşısında yenik düşmüştür. O öyle bir ruhtur ki çocuklar, ben esir yaşamaktansa, özgür ölmeyi yeğlerim diyen insanların ruhudur. Davaları büyüktü, vatan davasıydı.

Şimdi soruyum sizlere, vatan demek, ne demek? Şu anda üzerine bastığınız kara toprak mı? Yada sınıflarınız da sınırları haritalara çizilmiş her gün gördüğünüz coğrafya parçası mı? Ben diyorum ki, değil. Birileri, bizden önce giden birileri, o coğrafya parçasını vatan yaptılar. Coğrafya parçası başka bir şeydir. Ama toprak kanla yoğrulmuşsa, canla ödenmişse bedeli, artık adı vatandır. Ben diyorum ki vatan; özgürlük, hürriyet. Her gün eve gidiyorsunuz, buradan çıkıyorsunuz özgürce çantanız sırtınızda bir taşa vuruyorsunuz ayağınızı, ıslık çalıyorsunuz. Belki şakalaşıyorsunuz arkadaşlarınızla, kimse önünüze çıkıp “ Dur yürüme bu yoldan” demiyor. Sonra evinize varıyorsunuz, ne rahat, en özgür, en huzurlu olduğunuz yer, başımı sokacak bir evim olsun, başka bir şey istemem. Ben de diyorum ki, vatanım, evimin evidir vatan.

Ben özgürlük istiyorum, bu bayrağın altında konuşuyorsam, şu an ve hepiniz ciğerlerinize bu nefesi çekiyorsanız bir bir, unutmayın gençler birileri nefesini kaybettiği içindir. Biz bu özgürlüğü yaşıyoruz ve o yüzden nerden geldiğinizi, ne yapmamız gerektiğini iyi bilmemiz gerekiyor.

Ve döndüler diyorum. Çanakkale öyle bir yer ki, yokluk varlığı yenmiştir, maneviyat maddiyatı yenmiştir. Ve çocuklar, özgürlük sömürgeyi yenmiştir. Esaretin zincirini kırmıştır. Ve o gidenler, o yüz binler, canlarını hiç düşünmeden bu toprağa verenler için yüce Allah diyor ki “Onlara ölü demeyiniz, onlar diridirler” ve ben diyorum ki, şu an bizi izliyorlar ve buradalar, yanımızdalar ve onların taşıdığı o asil ruh, biliyorum ki gençler, bizim damarlarımızda. O ruhun  kıpırdanışlarını hissediyorum, onlara ölü demeyiniz.

Mekânları cennet olsun, hepsine selam olsun, ruhları şad olsun.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Okul Panosu

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et