Flash 17 Nisan 2011

mdm Script 3.5 Hakkında

mdmScriptMDM Zinc programından daha önce bahsetmiştik. mdm Script ise MDM Zinc programının dilidir.

Flash ile oluşturulan uygulamaları güçlendirmek için geliştirilen bir yama dildir. Tek başına bir anlam ifade etmez. ActionScript ile birlikte kullanılır.

mdm Script kendine has Class\’lar ve fonksiyonlardan oluşur. Bu dil içerisinde yer alan her bir kod ve kod dizilimleri ActionScript editörü içerisinde diğer ActionScript 3.0 kodları ile birlikte yazılır.

Flash ile derlenen SWF dosyalarında mdm Script kod satırları çalıştırılmaz. Flash Player mdm Script kod satırlarını tanımadığı ve derleyemediği için bu kodları görmezden gelir.

mdm Script 3.0 kodlarının derlenebilmesi, yani çalışabilmesi için MDM Zinc programı ile SWF dosyalarını bir EXE dosyasına çevirmemiz gerekiyor. Tabi bu sadece Windows için geçerli bir uygulama değil. Aynı şekilde Linux ve OSX bilgisayarları içinde uygulama dosyaları hazırlanabilir. İşte bu uygulama dosyaları oluşturulduğundaActionScript 3.0 ve mdm Script 3.5 dilleri tek bir dil çatısı altında toplanır ve C++ diline çevrilir. Yani MDM Zinc programı bir C++ derleyicisi, ActionScript 3.0 ve mdm Script 3.5 yorumlayıcısıdır.

Alıntı: 10 Adımda Flash Oyun Programlama (Uğur Gelişken)

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap