23 Eylül 2023
Flash

Flash Oyunlar Neden Önemli?

\"FlashFlash Oyunlar Neden Önemli? Çünkü:

-Flash ile yapılan oyunların boyutları çok düşüktür. Bu nedenle web sitelerinde kolaylıkla oynatılabilir.

-Platformdan bağımsız olması sebebi ile sadece Windows kullanıcılarına oyun üretmek zorunda kalmazsınız. Flash ile hazırlanan oyunlar Portable (taşınabilir) özelliktedir. Flash ile hazırlanan oyunları çalıştırmak için herhangi bir kurulum dosyası gerekmez.

-Flash ile hazırlanan oyunlar için yüksek meblağlı bütçeler gerekmez. Üretimi kolaydır ve hızlıdır.

-Flash oyunlarının üretimi ucuz olduğu için müşterisi çoktur. Yani Flash ile oyun üretip satarken müşteri potansiyeliniz fazla olduğu için zorluk çekmezsiniz.

-Flash ile her türlü fikir ile tasarım ve kodlama yapabilirsiniz. Böylelikle oyun motorlarında olduğu gibi belirli bir formata sıkışıp kalmazsınız.

Flash İle Hangi Platformlara Oyunlar Yapılabilir?

Flash ile genel olarak PC ve MacOSX üretim tabanlı bilgisayarlar için oyunlar yapılabilmektedir. PC için Windows 95 ve üzeri bütün işletim sistemleri için oyun geliştirilebilirken MacOSX için her işletim sistemi için oyun geliştirilebilir. Bu iki platformda ortak nokta olan tek nokta Flash Player’ lardır. Flash CS4 ile oluşturulan oyunlar Flash Player 10 sürümü istemektedir. Eğer Flash Player 10 işletim sistemlerinde yoksa hazırladığımız Flash oyunlar bu bilgisayarlarda ya hiç çalışmayacaktır ya da sorunlu olarak çalışacaktır. Fakat yapılan araştırmalara göre bilgisayarların %98 inde Flash Player kurulu olduğunu düşünürsek bu bizim için sorun olmayacaktır.

Ayrıca Flash ile PC üzerinde çalışan Linux tabanlı işletim sistemlerine de Flash Player 10 desteği ile oyun hazırlayabiliriz. Dahası hepinizin kullanmış olduğu cep telefonları ve cep bilgisayarları için de oyun üretilebiliyor. Cep bilgisayarları aynı PC gibi davranış gösterdiği için yine cep bilgisayarlarında Flash Player 10 sürümü kurulu olmalıdır. Fakat cep telefonları ayrı bir dünya olduğu için onlar için bir Flash Player biçimi programlama dili geliştirilebilir.

Cep telefonları için oyun veya herhangi bir uygulama geliştirilirken Flash Lite 3.0 dili kullanılır. Bu dil ActionScript 3.0 ‘ın daha sade bir hali ve cep telefonları nın davranışları kontrol edebilen bir Class yapısı ile geliştirilmiştir. Flash Lite dil yapısı ActionScript 3.0 dil yapısından farklı olduğu için Flash Player içinde bir derleme yapılamayacaktır. Bu nedenle cep telefonları için Symbian ve JAVA yazılımları ile Flash Lite Player’ lar oluşturulmuştur. Zaten son bir yılda Türkiye’ de satışa çıkan bir çok yeni model cep telefonunda Flash Lite Player’lar hazır olarak kurulu bir şekilde gelmektedir.

Kaynak: 10Adımda Flash Oyun Programlama (Uğur Gelişken)

Web Tasarım

Flash Oyunlar Neden Önemli

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın