Televizyonun Teknolojik Gelişimi

1930‘lu yıllarda insanoğlunun hayatına giren Televizyon, siyah beyaz görüntüsü ile insanların büyük ilgisini çekti.

20. yüzyılın en önemli bu buluşunu ortaya çıkaran ise Vladimir Zworykin olmuştur.

Teknoloji öyle gelişmeler gösterdi ki, günümüze geldikçe televizyonun o yıllarda siyah beyaz olan görüntüsünden eser kalmadı. Teknoloji, zaman ile yarışmaya başladı ve siyah-beyaz olan görüntü renkliye geçiş yaptı. Ekran boyutları çeşitlilik gösterdi. Bunun üzerine Televizyonlar uzaktan kumanda ile yönetilebilir oldu. Teknoloji bununla yetinmedi ve Televizyonlara teleteks özelliği uygulandı. Teknoloji yine rahat durmadı ve tüplü televizyonlara rakip olarak sırası ile plazma ve LCD TV’ler piyasaya sürüldü. En son olarak da “Light Emitting Diyote” denilen LED TV’ler son teknoloji ürünü olarak bizlerin hizmetine sürüldü. LCD TV’lerdeki arka aydınlatma tek bir floresan lamba ile sağlanırken, LED TV’lerde bu aydınlatma, bir dizi LED (Light Emitting Diyote / Işık Yayan Diyot) ile sağlanıyor.

Standart bir LCD TV’de 1:10.000 ile 1:50.000 arasında kontrast oranları elde edilirken bir LED TV’de 1:2.000.000 ile 1:5.000.000 arasında kontrast elde edilebilir.

LCD TV’lerde mevcut renk oranı %70 – %75 oranında iken LED TV’lerde bu oran % 85’lere kadar çıkmaktadır.

LED TV’lerde kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Az önce bahsettiğimiz arkadan aydınlatmalı modelinin bir diğer modeli olarak da yandan aydınlatmalı modelinden bahsedebiliriz.

Bu modellerin ekran incelikleri daha azdır ve maliyeti de arkadan aydınlatmalı modeline oranla daha düşüktür.

Bunu da Oku:  Güneş Enerji Sistemleri

Fakat her iki modelde enerji tüketimi konusunda oldukça tasarrufludur. LED TV’lerin maharetleri bunlarla da sınırlı değildir. Tek bir tuş ile 2 boyutlu görüntüden, 3D yani 3 boyutlu görüntüye geçebilen LED TV’ler satışa sunuldu.

Bakalım televizyonlardaki teknolojik gelişmeler nereye kadar gidecek?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Bunları da sevebilirsiniz

Televizyonun Teknolojik Gelişimi” için 20 yorum

  1. Sizce türkiye teknolojide gelişip en ince tv yi icat edebilir mi?
    :)
    ……….

  2. imkansız gibi gözüküyor
    vahim ama teknolojide ilerlemek imkansız TürKİYE İÇİN

  3. istediğim şey yok ki burda yemin ederim şikayet edecem bune ya istediğim şeyleri bulamıyorum hep burda bulurdum istediğimi bu sefer yok burda

Yorum Yap