Internet 24 Ağustos 2012

Türkiye Suriye’ye İnterneti Kesti İddiası

\Çatışmaların yaşandığı Suriye’de dünyayla bağlantıyı sağlayan internetin kesildiği iddia edildi. İç savaşın devam ettiği Suriye’de internet hizmetini Çin ayakta tutuyor. Hong Kong merkezli şirket Suriye’de büyük çoğunlukla internet hizmetini denizaltı kablolar vasıtasıyla yürütüyor. Bununla birlikte Türkiye’den Türk Telekom, İtalyan Telecom Italia ile Alman Deutsche Telecom şirketlerinin hizmet verdiği biliniyor. Türkiye’nin ise Suriye’ye sağladığı internet bağlantısını 12 Ağustos tarihinde sona erdirdiği öne sürüldü. Suriye\’de internet hizmetinin yavaşladığı, zaman zaman da kesildiği iddia edildi.

Haberin ardından Türk Telekom’dan konuyla ilgili yazılı bir açıklama geldi. Türk Telekom iddiaları yalanlarken, kesintilerin “fiber optik altyapı”dan kaynaklandığını bildirdi. Yapılan açıklamada: “Türk Telekom’dan konuyla ilgili Suriye’de yaşanan internet kesintilerinde, Türk Telekom’un herhangi bir müdahalesi kesinlikle söz konusu değildir” denildi.

Yazar Bilgileri

Emrah emrah19may@hotmail.com
1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak görev yapmakta olup DMOZ Editörü, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni.

Yorum Yap