Genel

Bilgisayar ve İnternetin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

bilgisayar ve çocukİlerleyen teknoloji olumlu değişimlerin yanında, yeni sorunları da beraberin de getirmiştir. Bilgisayar, internet ve televizyon bunların başlıcalarıdır. Ne kadar kullanacaklar, nelere ulaşmaları gerekir, bunlara kim karar verecek ve en önemlisi zararları nelerdir?

Bilgisayar ve internet doğru, denetimli, uygun sürede ve amaca yönelik kullanıldığında yararları olan bir araçtır. Çocuğun yaşına uygun, zekâ gelişimini destekleyen, kısa süreli, şiddet ve saldırganlık içermeyen oyunlar zihinsel gelişimi olumlu etkiler; çocuğa derslerini pekiştirme, internet üzerinden araştırma yapma imkânı sunar. Bununla birlikte, internetin bilinen temel altı tane olumsuz etkisi ve riski vardır.

1. Bağımlılık: Çocuğun dış dünyadan kopup bilgisayar ve internet için tüm sorumluluklarını ihmal etmesidir. Bu çocuğun gelişimini olumsuz etkilemekte sosyal yaşamdan koparabilmektedir. Bu durumda çocuğu bilgisayardan uzak tutmak, yeni ilgi alanları oluşturmasına, sosyal çevresini genişletmesine yardım etmek gerekir.

2. Şiddet ve Cinsellik: Yaşına uygun olmayan sitelere girme, istemeden olsa da algılayamayacağı, yanlış anlayacağı görüntülerle karşılaşması sorundur. Bunun engellenmesi için sıkı kontroller yapılması, güvenlik programlarının yüklenmesi, kullanım sırasında çocuğa eşlik edilmesi yararlı olabilir.

3. Kontrolsüz Alışveriş: Alışveriş sitelerinden çocuklara cazip gelecek oyun, oyuncak ve diğer şeylere kolayca ulaşabileceğini düşünen çocuk bunları satın almayı isteyebilmektedir. Ailenin bilgisi olmadan kredi kartı kullanımına sık rastlanır. Bu nedenle çocuğun uyarılması, kredi kartı numarası vermenin sakıncalarının anlatılması gereklidir.

4. İçki Sigara ve Uyuşturucuya Özendirme: Bazı sitelerin amacı budur anne babanın bu konuda çok dikkatli olması ve denetim şarttır.

5. Haberleşme: Bilinen adıyla chatleşme çocuğun uzun süre bilgisayar başında oturmasına neden olmakta bundan da daha önemlisi yabancı kişilerle yapılan görüşmelerin getirebileceği risklerdir. Yaşlarını belirtmeyen çocuklar daha büyük insanlarla uygun olmayan konuşmalar yapabilir. Çocuk pornografisinin, hırsız ya da diğer sorunlu insanlarla haberleşmesine katılabilirler bu nedenle denetim şarttır. Çocuklara chat odalarının bilgisayarın sokağı olduğu, tıpkı sokakta olduğu gibi yabancılarla konuşmamaları, onların yanına gitmemeleri, aile ve eve ait özel bilgileri vermemeleri anlatılmalıdır.

6. Hacker Yetişmesi: Tüm zamanını bilgisayarda geçiren çocuk başarı ve macerayı orada aramakta, girmemesi gereken sitelere girebilmekte ya da zarar vererek yasal olmayan şeyler yapabilmektedir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap!

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin

%d