Windows

Windows Parolanızı Unuttunuz mu?

Windows parola sıfırlama için 4 yöntemle sorunu çözebilirsiniz!

Windows parolası unutulduğunda çözülemeyecek bir problem değil. Kimse windows parolasını unutmak istemez. Fakat Windows’un parolasını unutmak, sizi PC’nizden bir süre uzaklaştırabilir.

Windows parola sıfırlama için her şeyi baştan yüklemeye başlamadan önce parolanızı çok emek sarfetmeden geri alabileceğiniz 4 farklı çözüme bakın.

WINDOWS PAROLA SIFIRLAMA YÖNTEMLERİ

1. Çevrimiçi kurtarma yöntemi

Kullanıcı hesapları, Windows 8.1’den bu yana Microsoft ekosisteminin bir parçası haline geldi. Çoğu kullanıcı Windows’a oturum açarken Microsoft hesabını kullanıyor. Bu yöntem bazen eleştirilse de, parolanızı kurtarmak istediğinizde çok işinize yarıyor.

Microsoft’un web sitesindeki parola kurtarma aracını çalıştırın ve birkaç adımda parolanızı sıfırlayın. Hepsi bu kadar, ancak bu yöntemi kullanabilmek için parolasını sıfırlamak istediğiniz sistemin internete bağlı olması gerekiyor.

2. Windows kurulum diskini kullanın

Bu yöntem biraz uğraşmanızı gerektiriyor, ancak bazı durumlarda başka çareniz olmayabilir. Başlamak için bir Windows kurulum diski bulun ve bu diskten önyükleme yapın.

Bilgisayarımı onar seçeneğini seçin ve Komut Satırı seçeneğini görene kadar ilerleyin. Komut satırına şu komutu girin:

copy c:\windows\system32\sethc.exe c:\

Böylece yapışkan tuşlar erişebilirlik işlevini (Sticky Keys) yedeklemiş olacaksınız. Şimdi şu komutu girin:

copy c:\windows\system32\cmd.exe c:\windows\system32\sethc.exe

Böylece yapışkan tuşların yerine komut istemini yerleştirdiniz. Şimdi bilgisayarınızı baştan başlatın.

Parola ekranına geldiğinizde Shift düğmesine beş kez dokunun. Normalde bu şekilde yapışkan tuşlar işlevini açabilirsiniz, ancak az önce yaptığımız değişiklik nedeniyle karşınıza komut istemi gelecek. Burada kullanıcı adınızı ve dilediğiniz bir parolayı girebilirsiniz. Şu komutu kullanın:

net user KullanıcıAdınız YeniParolanız

Artık bu kullanıcı adı ve parolayla oturum açabileceksiniz. Son olarak yedeklediğiniz sethc.exe dosyasını orijinal konumuna kopyalamayı unutmayın.

3. Parola sıfırlama diski oluşturun

windows parola sıfırlama disketi

Bilgisayarlar konu olduğunda en iyi çözüm, çoğu zaman sorun oluşmadan önce önlem almaktır. Parolanızı kaybetme sorunu yaşamamak için parola kurtarma amacını taşıyan bir flaş sürücü oluşturabilirsiniz. “windows parola sıfırlama diski” sözcüklerini sisteminizde aratın ve ekrandaki talimatları izleyerek diski oluşturun.

Parola sıfırlama diskinizi iyi saklamaya dikkat edin. Diskin başkalarının eline geçmesi, güvenlik sorunu anlamına geliyor.

4. ntpasswd aracını kullanın

Windows’un çok eski bir sürümünü kullanıyorsanız veya internet bağlantınız yoksa, üçüncü parti araçlara başvurmanız gerekiyor. ntpasswd, yönetici hesabıyla ilgili parola sorunlarını çözebilen araçlardan bir tanesi. Aracı buradan indirin ve bir flaş sürücüye, CD’ye veya diskete yazın.

PC’nizi bu sürücülerden birinden açın ve aracı çalıştırın. Windows’un yüklü olduğu sürücüyü seçerek Windows parolanızı değiştirebileceksiniz.

Kaynak: www.chip.com.tr

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın