Windows 7 Aero-Snap Özelliği

windows 7 aero snapYeni geliştirilmiş pencere özelliklerinden biri de Aero-Snap. Bu özellik kullanıcılara, pencereleri hızlı bir şekilde konumlandırmayı ve pencere büyüklüğünü değiştirmekte yardımcı oluyor. Örneğin bir pencereyi tam ekran görüntülemek için pencerenin en üstünde yer alan başlık araç çubuğunu sol fare tuşuna basılı tutarak masaüstünün üst kenarına
sürükleyin ve fare imlecinin üst kenara değdiğinden emin olun. Fare tuşunu bıraktığınızda pencere tam ekran görüntülenecek. Aynı şekilde, tam ekran pencereyi sol fare tuşu ile basılı tutarak aşağıya sürüklediğinizde pencereyi önceki boyutunda görüntüleyebilirsiniz.

Pencereyi aynı şekilde tutarak, masaüstünde sağ ya da sol kenara dokundurduğunuzda, pencere masa üstünün bir yarısını kaplayacak şekilde dikey pozisyonda konumlandırılır. Bu sayede iki farklı pencereyi çok hızlı bir biçimde yan yana konumlandırırsınız. Bu özellikle bir klasörden diğerine veri aktarımı için ideal bir kullanımdır. Pencerelerin enine genişliğini kaybetmeden alt ve üst kenarlarını genişletmek isterseniz, fareyi alt ya da üst kenarlarda her iki yöne ok işareti belirdiğinde sol tuş ile tıklayarak yukarı ya da aşağıya sürükleyebilirsiniz.

Aero-Shake

Yeni pencere tekniği olan Aero-Shake ile hızlı bir şekilde masaüstünde düzenleme yapmak mümkün. Bunun için birkaç açık pencere içerisinde seçmek ve düzenlemek istediğiniz pencereyi üst kenardaki başlık çubuğundan tutun ve sallayın (shake), bu işlem masa üstünüzde bulunan diğer pencereleri simge durumuna küçültecek, aynı işlemi tekrar yaptığınızda küçülen pencereler tekrar önceki boyutuna dönecektir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın