Windows

Sabitdiskinizdeki Dosyalara Daha Hızlı Ulaşın

\"blog\"Sabitdizkinizde yer alan veriler,  programlar yükleyip silindikçe, çeşitli dosyalar ekledikçe diskte parçalanma olur yani dosyalar dağınık bir hal alırlar. Bir dosyaya kaydettiğiniz değişiklikler genellikle, sabit disk üzerinde, asıl dosyanın konumundan farklı bir konumda depolanır. Zamanla, sabit diskteki dosyalar parçalanır ve bir dosyayı açmak için birçok farklı yere bakmak zorunda kaldığı için bilgisayarınız yavaşlar. Bu verilere daha süratli ulaşabilmek için Disk Birleştiricisi (disk defragmentation) programları kullanarak bunların harddisk üzerinde sıralanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu sıralama diskinizdeki dosyaların isimlerinin sıralanması değildir; disk üzerindeki fiziksel yerleşimlerinin daha hızlı erişime göre düzenlenmesidir.

Bu işlemin düzenli olarak yapılmasını tavsiye ediyoruz.

\"Disk

Disk Birleştirme Nedir?

Disk birleştirme, bilgisayarınızın sabitdiski üzerindeki parçalanmış dosyaları birleştirme işlemini tanımlar.

Disk Birleştiricisi, bilgisayarınızın daha verimli biçimde çalışabilmesi için bilgisayarınız üzerindeki verileri yeniden düzenleyen ve parçalanmış dosyaları yeniden birleştiren bir araçtır.

Disk Birleştiricisi\’ni çalıştırmak için;

1- Başlat düğmesi, Tüm Programlar, Donatılar, Sistem Araçları ve ardından Disk Birleştiricisi\’ni tıklatarak Disk Birleştiricisi\’ni açın.

2- Şimdi Birleştir’i tıklatın.

 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin