Windows

Özel Verilerinize Sahip Çıkın

sifreleme

Veri hırsızlığı dur durak bilmiyor ve casus yazılım tehdidi de her geçen gün artış gösteriyor. Giderek artan sayıda parola, kredi kartı ve banka hesabı bilgisi kötü niyetli insanların eline geçiyor. Çoğu bilgisayar kullanıcısı sakladıkları ya da internet üzerinden e-posta ile gönderdikleri kişisel bilgilerinin çalınacağı korkusunu taşıyor. Bu noktada güncel bir güvenlik paketi sizi casuslara karşı korumanın yanı sıra, gizli bilgilerinizinde sabit diskteyken ya da aktarım sırasında hırsızlığa karşı şifrelenmesi içinizi rahatlatacaktır.

Fakat şunu söylemeliyim ki tıpkı antivirüs yazılımları gibi, şifrelerme programlarıda %100 koruma sağlayamıyor. Yine de karmaşık ve uzun şifreleri kırmak için yüksek teknoloji ve çok uzun zamana ihtiyaç vardır. Bu ile kod kırıcıları caydırmıyor ve birbirleriyle bu alanda yarışıyorlar. Bundan 10 yıl önce kırılamaz gözüyle bakılan sistemler bu gün aşıldığı için risk kaynağı konumunda. Dolayısıyla bizlerde şifreleme mekanizmalarının sağladığı güvenliklerden yararlanmamız gerekiyor, her ihtimale karşı.

Bu noktada sizlere birkaç şifreleme aracı önermek istiyorum:

CrypTool: Şifreleme tekniklerini gösteriyor.

Gpg4win: E-posta trafiğini şifreliyor.

KeePass: Parola üretiyor ve yönetiyor.

keepass

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et