Sözlük

Nedir Bu MMOG?

wowpvp

İngilizcede Massive Multiplayer Online Gaming (Devasa Çevrimiçi Oyunlar) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir oyun türüdür. Tüm dünya üzerinde internete bağlı milyonlarca oyuncunun, oyun firmaları tarafından oluşturulmuş fantastik sanal dünyada istedikleri bir karakter olup karşılıklı oyun oynamalarına imkan tanıyan sanal bir mecra. Gerçek hayattaki riskleri almadan farklı karakterlerde, hiçbir zaman ulaşılamayacak genişlikte, sanal da olsa sosyal bir çevreye sahip olmak, fantastik dünyaların çekici atmosferi, başarılı grafikler ve sesler ile birleşerek oyuncuların bu sanal dünyaya, gerçek hayattakinden daha fazla zaman ayırmalarına neden olabiliyor. Bu yüzden MMOG oyun türü gün geçtikçe büyüyor ve tek tür olma yolunda ilerliyor. Bugün ister yarış olsun ister futbol ya da strateji, hepsinin içinde internet üzerinden rakiplerle oynamak için seçenekler bulunuyor.

MMORPG: MMOG bir alt türü oyundur. Massive Multiplayer Online Role Playing Game (Devasa Çevrimiçi Rol Yapma Oyunları) kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et