Verilerinizi Güvenceye Alın

İnsanın aklına dosyaların yedeğini alma ya iş işten geçtikten, ya da tüm dosyalar kayıplara karıştıktan sonra gelir. Halbuki verilerimizi önceden iyi bir yedekleme programı ile veya windows’un sağladığı yedekleme özelliği ile saklayabiliriz. Düşünsenize en son tatilde çekildiğimiz fotoğraflar, hazırladığımız tez dökümanı, raporlarımızın yerinde yeller esiyor :) Ne korkunç ve stres yaratıcı değil mi? Koca film ve müzik arşivimizden bahsetmiyoruz bile! Eğer böyle bir senaryo ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız gerekli önlemleri almalısınız. Eğer düzenli bir yedek alıyorsanız olana bitene hiç şaşırmayıp birkaç dakika içinde sisteminizi eski haline geri getirebilirsiniz.

Yaşadığınız sıkıntının sebebi ister bozuk bir sabit disk, ister sistem çökmesi ya da virüs tehdidi olsun yedekleme yazılımları ile kolayca verilerimizi geri alınabilecek sıkıştırılmış bir kopya olarak oluşturabiliriz. Fakat bu yazılımlar sisteminizi korumazlar.

Yabancı bir veri kurtarma hizmeti veren şirket müşterilerinin PC sorunlarını analiz etmiş  ve veri kaybına yol açan sebeplerin istatiğini dökmüş. Sonuçlar ise şaşırtıc1!

%56 Donanım ve Sistem Hatası

%26 Kullanıcı Hatası

%9 Bozuk Yazılımlar

%4 Virüsler

%3 Bilinmiyor!

%2 Doğal Afetler

Peki donanım hatası, sistem çökmesi veya virüs bulaşmasından verilerimizi nasıl koruyabiliriz? Alabileceğimiz önlemler şunlardır:

 1. Sadece ihtiyaç duyduğunuz programları kurun
 2. Ücretsiz yazılımları sadece güvenilir kaynaklardan indirin
 3. En son işletim sistemi güncellemelerini yapın
 4. Antivirüs programınızı sürekli güncel tutun
 5. Bilgisayarınızı sadece “Kapat” seçeneğiyle kapatın
 6. Cihazınızı elektromanyetik ortamlardan uzak tutun
 7. PC’nizi kapattıktan sonra fişini çekin
 8. PC’nizi aşırı sıcağa veya soğuğa maruz bırakmayın
 9. Düzenli olarak yedek alın.

Eğer bu önerilere kulak verirseniz veri kaybı yaşamayacaksınız.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Verilerinizi Güvenceye Alın

 • 28 Şubat 2015 tarihinde, saat 11:59
  Permalink

  e-Nabız Projesi ile sağlık verilerinizi takip edebilir,sisteme e-devlet üzerinden e-imza ve mobil imzanız ile de giriş yapabilirsiniz

Yorum Yapın