Windows

Disk Temizleme

silme

Zamanla bilgisayarımızın sabit diskinde yer kalmadığını görüyoruz. Bilgisayarımızda boş yer açmak için ne yapabiliriz?

Tabii ki öncelikle kullanmadığımız dosyaları silmek ve programları kaldırmak ilk yapmamız gereken şeydir. Ama windows‘un içinde bir araç var. Bu araç ile sabit diskimizi daha verimli kullanabilir ve kendimize daha fazla çalışma alanı sağlayabiliriz. İlk yapmamız gereken Geri Dönüşüm Kutusunu boşaltmak olmalıdır. Çünkü sürekli dosya siliyoruz ve çöp kutusu doluyor. Bunun için Geri Dönüşüm Kutusu simgesi üzerinde fare sağ tuşuna tıklayıp açılan menüden Geri Dönüşüm Kutusu’nu Boşalt seçeneğine tıklayın. Karşımıza gelen pencerede Evet butonuna tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebiliriz.

dosya

Bunu yaptıktan sonra masaüstündeki “Bilgisayarım” simgesine çift tıklayın. Yerel Disk (C:) sürücüsü üzerinde fare sağ tuşuna tıklayıp “Özellikler” seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede hemen pasta grafiği altındaki Disk Temizleme butonu yer alır.

özellikler

Buraya tıkladığımızda bir pencere çıkıyor ve bir hesaplama yapılıyor. Bir tarama gerçekleştiriliyor ve kullanmadığımız dosyalar tespit ediliyor. Bu işlemin bitmesini bekleyin.

disk

İşlem bittikten sonra, gelen penceredeki tüm seçenekleri onaylayıp Tamam butonuna tıkladığınızda bu dosyalar silinecektir.

disk

Bu sayede Disk Temizleme ile bilgisayarımızda daha fazla yer açılmış oluyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın