Windows

CPU\’nuzu verimli kullanın

\"cpuWindows işletim sistemdeki gereksiz uygulamalar, işlemci (CPU) performansını düşürür.  Tabii ki işlemci gücünün sömürülmesi de bilgisayarımızda yavaşlamalara neden olur.

Windows, çalışan programlar için işlemci gücünü eşit dağıtmaya çalışır. Çalışan herhangi bir yazılım, işlemciye tümüyle erişebilmektedir. Bu iyi bir şey gibi görünse de aslında durum göründüğü gibi değil.

Bazı program veya yazılımlar işlemcinin tümüne ihtiyaç duysa da bazı programlar işlemcinin tümüne gereksinim duymazlar ve sadece bir kısmını kullanmaları yeterlidir. Görev çubuğundaki programlar arka planda çalışan programları gösterir ve bunlar işlemciye fazla ihtiyaç duymazlar.  Fakat siz Windows’un standart sistem prosedürünü işletmek zorunda değilsiniz. İstediğiniz gibi kolaylıkla daha az önemli programlara daha az kaynak sağlayabilir, bu sayede CPU gücünü ona ihtiyaç duyan programlara ayırabilirsiniz. Bu sayede kazanacağınız performans oranı %5 gibi ortalama bir değer olsa da sisteminizin daha akıcı çalışmasını sağlamış olursunuz.

Makalemizde oldukça kolay bir yöntem açıklayacağım. Böylece Windows işletim sisteminizin işlemci kullanımını ayarlayabileceksiniz.

En yüksek hızda yapılacak işlemler için iyi olsa da doğru şekilde kodlanmamış bir program, siz onu durdurana dek tüm işlemci zamanını harcayabilir. Şimdi bu sorunun çözümüne bakacağız. Sisteminizde çok fazla işlemci gücü harcayan bir programınız varsa, Görev Yöneticisi yoluyla işlemci benzeşimini ayarlayacağız. Görev Yöneticisini açmak için CTRL+SHIFT+ESC tuşlarına basın. Açılan pencerede “İşlemler” sekmesine tıklayın ve sorunlu işlemin üzerinde fare sağ tuşuna tıklayın. Açılan seçeneklerden “Benzeşmeyi Ayarla” bağlantısına tıklayın. Burada kullanılan işlemci çekirdeklerinin bir listesini göreceksiniz. “CPU 0” dışındaki tüm kutucukları temizleyin ve Tamam\’a tıklayın. Bu işlem, artık sadece ilk işlemci çekirdeğinde çalışacaktır. Diğer tüm çekirdekler, diğer uygulamalara açık olacak ve sisteminiz daha çabuk tepki verecektir. Dolayısıyla performansınızda az da olsa bir artış yaşanacaktır. Benzeşme ayarı, sadece şuursuz işlemleri kontrol etmek için değildir. Örneğin, çok önemli olmayan arka plan uygulamalarını da CPU 0 \’a atayabilirsiniz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın