MS Office

PowerPoint 2007’de Sunuya Müzik Gömme

Öncelikle powerpoint’e müzik eklemek ile müzik gömmek arasındaki farkı söylemekte fayda var. Sunuma müzik eklemek aslında fazla bir şey ifade etmez, çünkü hazırladığınız sunumu başkasına gönderirken müzik dosyasını da ayrıca göndermeniz gerekir yani 2 dosya gönderirsiniz. Fakat müziği içine gömerseniz ses dosyasını göndermenize gerek kalmaz. Sadece powerpoint sunumunu gönderirsiniz ve sesli olarak sunumu izlerler.

Powerpoint 2003 programının içine müzik gömmek için bilinmesi gereken en önemli şey, ses dosyasının WAV uzantılı olmasıdır, yani çok kullandığımız MP3’ler Powerpoint 2003 sunumunun içine gömülmez (mp3 eklemekten bahsetmiyoruz). Müzik gömmek için “WAV” uzantılı ses dosyası olması gerekmektedir ya da MP3’ler bir dönüştürücü ile WAV’a dönüştürülüp gömülmesi gerekir.

Öncelikle “araçlar(tools)” girerek aşağı doğru açılan menüden “seçenekler(options)” seçelim.

Açılan pencereden “Genel(general)” girerek “KB” önündeki sayıyı yükseltelim, örneğin 5000 KB. Yani 5MB’lik bir değer var. Bu değer içine gömeceğimiz ses dosyasının(wav) limitini gösteriyor. Ekleyeceğimiz ses dosyasını; örneğin 10MB ise buraya 10.000KB yazmamız gerekli, işlem bittikten sonra “tamam(ok)” ile pencereyi kapatın.

Şimdi “Ekle(insert)” , “Filmler ve sesler (Movies ans Sounds)” takip ederek “Dosyadan ses(sound from file)” seçin. Daha sonra ses dosyasını seçin.

Dosya eklendikten sonra karşınıza gelen pencereden, “Otomatik olarak(Automatically)” seçin.

Ses dosyasını ekledik ve slaytın ortasında bir sarı çan şekli çıkmış olması gerekiyor. Üzerine gelin ve fare sağ tuşuna basın, açılan menüden “Animasyon(custom animation)” girin.

Sağ tarafta açılan animasyon penceresinden eklediğimiz ses dosyasının üzerine gelip sağ tuşa basın ve “Efekt seçenekleri (effect options)” girin.

Burası önemli bir nokta; “Yürütmeyi durdur” “… sonra(after)” yazan yere tik koyun ve ordaki boşluğa sunumunuzun toplam slayt numarasını yazın, yani sunumunuz 40 slayt ise toplam 40, 856 slayt ise 856 yazın. Böylece eklenen ses dosyası hiç durmayacak ve toplam slayt sayısı sonuna kadar çalmaya devam edecek.

Son olarak sarı çan işaretini de saklamak için şunu yapın, yukarıdaki “Ses ayarları(sound settings)” sekmesine girdikten sonra aşağıdaki resimde işaretlediğim, “hide sound icon (slayt gösterisi boyunca ses simgesini gizle)” ile başlayan cümlenin başındaki yere bir tik koyun ve tamam deyip kapatın.

Aslında ses dosyasını gömmekten biraz fazlasını yaptık ama hepsi birbirine bağlı şeyler, ses dosyasını ekle ile ekledikten sonra sesin hiç kesilmemesi için toplam slayt numarasını yazdık ve böylece müziğimiz sunumun sonuna kadar çalmaya devam etti. Ayrıca görüntüyü bozmaması açısından sarı renkli çanı sakladık.

NOT: Gelen yoğun sorular üzerine PowerPoint 2007’de sesi slaytlar boyunca çalmayı aşağıda anlattım. Okumaya devam edin:

Öncelikle bilgisayarınızdan, ağ sunucusundan ya da klip kitaplığından bir ses (müzik) dosyası eklemelisiniz. Bunu yapmak için Powerpoint 2007 ekranında;

 1. Ekle sekmesini tıklayın.
 2. Açılan menüden Ses‘in yanındaki oku tıklayın.
 3. Bilgisayarınızdan ses dosyası eklemek için, Dosyadan Ses‘i tıklayın. Eklemek istediğiniz ses dosyasını çift tıklatarak ekleyin.
Ekle-Ses

Ses, slaytınızda sarı renkte bir ses simgesi olarak gösterilir.

Şimdi, sesin slaytlar boyunca çalınmasını ayarlamak için Ses Araçları‘nı kullanmalıyız.

ses

Eğer, uzun süren bir ses kullanıyorsak ve slaytta animasyon veya film klibi gibi başka bir öğeyi başlatmak ya da bir sonraki slayta ilerlemek amacıyla fareyi tıklattığınızda da çalmaya devam etmesini istiyorsak aşağıdaki adımları yerine getirmeliyiz:

 1. Ses simgesini seçin.
 2. Şeritte, Ses Araçları’nın altında Seçenekler sekmesini tıklayın.
 3. Ses Seçenekleri grubundaki Ses Çal listesinde Slaytlarda yürüt‘ü seçin.

Bu işlem, slayt görüntülendiğinde sesi otomatik olarak başlatır ve neyi tıklarsanız tıklayın, bitene kadar veya sununun sonuna kadar ses dosyasını çalacak şekilde ayarlar.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

2 thoughts on “PowerPoint 2007’de Sunuya Müzik Gömme

 • ismail

  saolasın arkadaşım fakat bu anlattığın 2003 sürümü için 2007 de işe yaramıyor. ne yapmamız lazım???

 • @ismail,
  sorunuza konu altında ilave bir yazıyla cevap verdim. Teşekkürler.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et