MS Office

Microsoft Access Ne İşe Yarar?

Toplumda yoğun miktardaki bilgiye hızla erişmek ve bu bilgileri sayısız farklı kritere göre analiz etmek vazgeçilmez bir iş haline gelmiştir. İşte Microsoft Access ve benzeri veritabanı programlarının görevi de budur.

Özellikle iş yerleri için çok faydalı olan MS Access, kişisel verilerinizi organize etmek konusunda sizin de en büyük yardımcınız olabilir.

Bilgileri veritabanına bir kez girdikten sonra, artık onlara dilediğiniz gibi ve hızlıca ulaşmanız da mümkün hale gelecektir.

access

VERİTABANI NEDİR?

Veritabanı, aslında veri sorgulama sistemleriyle donatılmış bir dosyadan başka bir şey değildir. Tüm bilgiler veritabanında toplanır ve sistematik bir şekilde organize edilirler. Kişilerin adres ve telefon numaralarını kaydettiğiniz ve arkadaşlarınızın, meslektaşlarınızın ya da müşterilerinizin kolayca kullanabildikleri bir adres defteri, veritabanına verilebilecek en güzel örneklerden birisidir. MS Access, bu örnekte de olduğu gibi her türlü bilgiyi arşivlemenizi ve organize etmenizi sağlayan gelişmiş bir MS Office programıdır. Kullanıcılar, veritabanına girdikleri tüm bilgileri daha sonra değiştirebilir, silebilir veya güncelleyebilirler.

VERİTABANI NE İŞE YARAR?

Bir veritabanı programının nasıl kullanılacağını öğrenmek, Word veya Excel gibi programlar konusunda uzmanlaşmaktan daha zordur. Zaten MS Access’in kullanım alanı da Word veya Excel kadar geniş değildir. Başka bir deyişle bu program, genellikle özel ihtiyaçlar için kullanılmaktadır.

MS Access programının kullanıldığı alanlar ise şunlardır:

• Küçük Kuruluşlar

Küçük çaplı şirketlerde müşterilerin taleplerini, siparişleri, ürünlerin teslim tarihlerini ve bunlara benzeyen önemli bilgileri kayıt altında tutmak için Access kullanılabilir. Büyük şirketler ise daha karmaşık veri tabanlarını işleyebilecek, gelişmiş programları tercih ediyorlar. Çünkü Access, veritabanı oluşturmak konusunda üst düzey ihtiyaçlara yeterli cevabı verememektedir.

• Aileler

Pek çok evde kitaplar, CD’ler veya DVD’ler arşivlenmektedir. Arşivcilik konusuna meraklı olanlar, Access’in yardımıyla her eserin adını, yaratıcısını ve basım tarihini bir arada kayıtlara geçirebilirler. Bu sayede evdeki tüm kitaplar veya CD’ler rahatlıkla arşivlenebilir ve bu arşiv kayıtları gerektiği anda hızlı bir şekilde araştırılabilir.

• Okullar

Okul çalışanları, öğrenciler ile ilgili önemli bilgileri çoğu zaman Access yardımıyla organize ederler. Bu kayıtlar arasında öğrencinin kişisel bilgileri bulanabileceği gibi, ders notları ve öğretmenlerin görüşleri de yer alabilir. Böylece bir öğrenci hakkında herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyulduğunda, bu bilgi veritabanının yardımıyla kolayca bulunabilir ve önemli bir zaman kaybının da önüne geçilmiş olunur.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

5 thoughts on “Microsoft Access Ne İşe Yarar?

 • Ms Access yazıdanda anlaşıldığı gibi bir tür veritabanıdır genelde fazla veri alışverişi bulunmadığı durumlarda asp, asp.net, c#, vb gibi sistemlerde sql veya oracle yerine kullanılan kullanımı çok kolay microsoftun sunduğu güzel bir programdır.

 • Yazıda her ne kadar veritabanı özelliğine vurguda bulunulsa da veritabanı özelliğini MsSQL veya MySQL gibi profesyonel çözümlere devredip Access ile arayüz kodlamasıda yapılabilmektedir.

 • alparslan bolak

  boyle şeyler cok isimize yarıyor tesekur ederim

 • araba oyunları

  öğrenmeye bir merakla burdan başladım bakalım…

 • edward nebioğlu

  cok gereksiz uygulama sizi kınıyorum

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et