Adobe Yazılımınız Orijinal Değil Uyarısı ile Karşılaştınız mı?

Adobe Acrobat Reader, PDF dosyalarını görüntülemek, yazdırmak ve açıklama eklemek için ücretsiz bir yazılımdır. Acrobat Reader DC, herhangi bir masaüstü veya mobil cihazda PDF belgeleriyle çalışmanıza olanak tanır. Adobe Reader DC, burada “DC“, “Document Cloud” anlamına gelir.

Eğer ücretsiz Adobe Document Cloud hizmetlerine bağlıysanız Adobe Reader DC, bulut ve masaüstü özelliklerinin ve işlevlerinin senkronize ve uyumlu kalmasını sağlamak için (cihazınız internet’e bağlıysa) otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlanmıştır. Bu nedenle Adobe, kullanıcıya (programın arayüzü aracılığıyla) yeni güncellemelerin bilgisayara nasıl indirileceğini seçme veya otomatik güncellemeleri tamamen devre dışı bırakma seçeneği sunmaz.

Adobe yazılımları dünyanın en çok korsan kullanılan programların başında geliyor. Ancak Adobe yazılımlarının korsan olarak kullanılmasını engellemek için çeşitli yöntemler kullanıyor. Adobe, uygulama tescil kontrol modüllerini her programın içine yerleştiriyordu. Fakat bu yazılım, korsan kullanıcılar tarafından çözülebiliniyordu. Adobe bunun üzerine pahalı olan ürünlerini parçalara ayırarak Adobe CC (Creative Cloud) adı altında aylık ödemelerle pazarlamaya başladı. Bunun en önemli sebeplerinden biri, kullanıcıları korsan kullanımdan uzaklaştırabilmek ve lisanslı ürünlere yönlendirmekti. Ancak bazı ülkelerde hala (ki bunlara Türkiye’de dahil) bu kullanılmıyor ve korsan kullanım devam ediyor. Bu yüzden Adobe yazılım firması “Adobe Genuine Software Integrity Service” (Yazılım Kontrol Servisi) modülünü kullanarak sistemde saldırgan taramalar yapıyor. Korsan olarak indirilen Adobe ürünlerinin içine aşılması mümkün olmayacak şekilde yerleştirilen yeni modüller ile kullanıcılarda uyarılıyor. Bu pop-up uyarı aşağıdaki gibi olabilir:

Uyarı: Adobe yazılımınız orijinal değil.
Orijinal olmayan yazılımlar, dosya ve veri güvenliğinizi tehlikeye atabilecek kötü amaçlı yazılımlara karşı sizi savunmasız bırakır.
Orijinal olmayan Adobe yazılımınızı hemen değiştirin.

Bu nazikçe uyarı ile Adobe daha sonra korsan kullanılan yazılımı bloke ediyor daha sonra da lokasyon belirleyerek BSA Ticari Yazılım Birliğine (Business Software Allience) ihbar ediyor.

Kaşımıza çıkan pop-up penceredeki düğmeye tıkladığımızda ise bizi ilgili Adobe web sayfasına yönlendiriyor.

Peki böyle bir durumda ne yapılmalı?

Bu yazıda, otomatik güncellemelerin nasıl tamamen devre dışı bırakılacağı veya kapatılacağı hakkında ayrıntılı talimatlar bulacaksınız.

Adobe Acrobat Güncelleme Görevini devre dışı bırakın

İlk çözüm Adobe Reader’da otomatik güncellemeyi devre dışı bırakmaktır. Bunun için Görev Zamanlayıcı’da Adobe Acrobat Güncelleme Görevi’ni devre dışı bırakmaktır. Bunun için şu adımları takip edin:

 1. Arama kutusuna şunu yazın: görevleri zamanla
 2. Görevleri zamanla tıklayın.
 3. Soldaki Görev Zamanlayıcı Kitaplığı‘na tıklayın ve ardından sağ bölmede, Adobe Acrobat Update Task seçeneği üzerinde fare sağ tuşuna tıklayarak açılan pop-up menüden devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.
 4. Görev Zamanlayıcı’yı kapatın.

Adobe Acrobat Güncelleme Hizmetini devre dışı bırakın

Sıradaki çözüm, Acrobat Güncelleme hizmetini devre dışı bırakmaktır. Bunun için şu adımları takip edin:

 1. Çalıştır komut penceresini açmak için Windows + R tuşlarına basın.
 2. Çalıştır komut kutusuna şunu yazın: services.msc ardından Enter tuşuna basın.
 3. Adobe Acrobat Update Service özelliklerini açmak için çift tıklayın.
 4. Açılan pencerede Başlangıç türü liste kutusundan Devre Dışı seçeneğini tıklayın ve Tamam‘a tıklayın.
 5. Aynı şekilde Adobe Genuine Software Integrity Service seçeneğine çift tıklayın.
 6. Açılan pencerede Başlangıç türü liste kutusundan Devre Dışı seçeneğini tıklayın ve Tamam’a basın.
 7. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra Adobe Reader DC, güncellemeleri otomatik olarak indirip kurmayacaktır.

NOT: Yeni güncellemeleri manuel olarak indirmek ve kurmak istiyorsanız, Adobe Reader DC menüsünden şu seçimi yapın: Yardım > Güncellemeleri Denetle

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

22 thoughts on “Adobe Yazılımınız Orijinal Değil Uyarısı ile Karşılaştınız mı?

 • 25 Aralık 2020 tarihinde, saat 17:37
  Permalink

  Emrah Bey çok teşekkür ederim, tavsiyelerinizi tek tek uyguladım ve çözüme ulaştım. Çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.

 • 6 Ocak 2021 tarihinde, saat 23:13
  Permalink

  Görev zamanlayıcı bölümünde çıkmıyor ama uyarı önümde ona çözümünüz var mı?

 • 7 Ocak 2021 tarihinde, saat 01:35
  Permalink

  Belirttiğim çözüm yöntemleri uyguladığınızda hala pop-up uyarı penceresi geliyorsa artık ilgili yazılımı kaldırmaktan başka çareniz yok.

 • 10 Ocak 2021 tarihinde, saat 10:29
  Permalink

  Merhaba Emrah Bey. Emeğiniz ve bilgi paylaşımınız t. ederim. Photoshop kullanan biriyim. Son 1 aydır uyarı almaya başadım. Bu dedikleriniz yaptım. Bundan sonra bir sorun yaşar mıyım?

 • 10 Ocak 2021 tarihinde, saat 15:55
  Permalink

  @Cem DUR, ben Adobe Acrobat için sorun yaşamadım fakat Adobe Master CS6 için sorun yaşadım. Photoshop kullanıyordum. Fakat artık Windows 10 işletim sistemine geçtim ve Adobe Photoshop 2021 sürümünü kullanıyorum. Artık bir sorun yaşamıyorum. Eğer siz belirtilenleri yaptıktan sonra bir uyarı almıyorsanız sorun yaşamazsınız.

 • 10 Ocak 2021 tarihinde, saat 22:26
  Permalink

  merhaba. görev zamanlayıcı kısmında açılan pop up menüde’devre dışı bırak’ seçeneği yok. nasıl çözüme ulaşabilirim?

 • 11 Ocak 2021 tarihinde, saat 01:41
  Permalink

  Merhaba @sevgi,
  Pop-up menüde ‘Devre dışı bırak’ seçeneği yoksa zaten durum olarak devre dışıdır. Kontrol ediniz. Durum sekmesinde ‘Hazır’ seçili ise üzerinde sağ tuş tıklayınca Çalıştır, Sonlandır, Devre dışı bırak, Ver, Özellikler, Sil seçenekleri görünmeli.

 • 11 Ocak 2021 tarihinde, saat 12:11
  Permalink

  Emrah bey çok teşekkür ederim. Sorunu halledebildim sayenizde. İyi çalışmalar diliyorum.

 • 12 Ocak 2021 tarihinde, saat 20:45
  Permalink

  merhaba ben silersem geçer diye düşünüp kaldırdım anca devam etti bu şekilde uyarı vermeye hatta 2 uyarı birden veriyor.1. çözümü denemeye çalıştığımda bende sadece adobeGCInvoker1.0 görünüyor ne yapmalıyım?

 • 13 Ocak 2021 tarihinde, saat 00:52
  Permalink

  @nur, eğer Adobe Acrobat yazılımını kaldırmadıysanız mutlaka Adobe Acrobat Updater seçenekler rasında yer almalı.

 • 15 Ocak 2021 tarihinde, saat 12:01
  Permalink

  gerçekten yok ve bu hatayı vermeye devam ediyor. photoshop uygulamasını kaldırmaya çalıştım onda ise başka bir hata veriyor. ne yapacağımı şaşırdım açıkçası

 • 15 Ocak 2021 tarihinde, saat 12:06
  Permalink

  veridiğniz öneriyi denedim onda da update kısmı yok sanırım kaldırdığım için ama adobe genuıne software integrity service bulunuyor bunu devredışı bıraksam olur mu?

 • 15 Ocak 2021 tarihinde, saat 12:55
  Permalink

  Evet, Adobe genuine software integrity service hizmetinii başlangıç durumunu devre dışı seç ve sonra da durdur. Daha sonra Program Files klasörüne gidin.
  C:\Program Files (x86)\Common Files\Adobe klasöründe AdobeGCClient klasörünü bulun ve silin. Bu işlemi yapınca Adobe Genuine Software Integrity Service kaldırılmış olacaktır.

 • 15 Ocak 2021 tarihinde, saat 14:08
  Permalink

  adobe klasöründe helpCfg ve plug-ıns klasörleri bulunuyor içlerine baktığımda adobeGCClient klasörünü bulamadım. normalde win+R yaptığımda sadece adobe genunıe software ıntegrıty service bulunuyordu şimdi Adobe Genuine Monitor Service de bulunuyor. devredışı bırakıp yeniden başlatmama rağmen hala karşılaşıyorum bu hatayla, ne yapacağımı şaşırdım

 • 15 Ocak 2021 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  Şuan başka çözüm bulamadım. Fakat tüm Adobe programlarını kaldırmayı deneyebilirsiniz.

 • 15 Ocak 2021 tarihinde, saat 20:09
  Permalink

  yine de çok yardımcı oldunuz. çok teşekkürler…

 • 17 Ocak 2021 tarihinde, saat 19:28
  Permalink

  photoshopta bu hatayı çok sık alıyorum son 1 aydır birinden destek aldım tam haloldu diyorum 3 gün sonra tekrarlıyor silip silip baştan yüklüyorum sürekli ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

 • 30 Ocak 2021 tarihinde, saat 01:17
  Permalink

  Merhaba söylediğiniz herşeyi yaptım ama hala uyarı veriyor bende Ai ve Ps programı vardı Onları da sildim ama işe yaramıyor ne yapmam gerekiyor. Uyarıda 10 günlük ödemesiz süreniz dolmak üzere yazıyor lütfen yardımcı olun.

 • 30 Ocak 2021 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  @Semiha Mirzai, öyleyse tüm Adobe yazılımlarını bilgisayarınızdan kaldırmanız ve lisanslı satın almanızı tavsiye ederim.

 • 17 Şubat 2021 tarihinde, saat 23:01
  Permalink

  çok teşekkür ederim bahsettiklerinizi uyguladım işe yaradı.

 • 4 Mayıs 2021 tarihinde, saat 11:47
  Permalink

  Mac için bir çözümü var mı ?

 • 5 Mayıs 2021 tarihinde, saat 03:34
  Permalink

  @Designer, o konuda bilgim yok maalesef.

Yorum Yapın