Eğitim

EBA Canlı Ders Sürecinde Uyulması Gereken Kurallar

Bilindiği gibi, 2019 yılı Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 virüsü kısa sürede tüm dünyayı etkisi  altına alarak yaşam akışını bozmuş ve günlük düzenimizde aksamalara neden olmuştur. Hayatın diğer alanları ile birlikte sekteye uğrayan en önemli alanlardan biri “Eğitim-Öğretim Süreçleri” olarak karşımıza çıkmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de okullar kapanmış ve yüz yüze eğitime ara verilmek zorunda kalınmıştır. Bu yeni ve alışılmadık durum, yeni ihtiyaçların ortaya çıkmasına neden olmuş ve  tüm dünyada uzaktan eğitim uygulamaları gündeme gelmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığımızın 2012 yılında hizmete başlattığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ile uzaktan eğitim süreçleri, EBA’nın kuruluşundan  beri devam etmektedir. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından, EBA aktif olarak yüz yüze eğitime destek olarak kullanılmaktadır. Pandemi süreci ile birlikte, canlı derslerin de devreye girmesi ile birlikte EBA, uzaktan eğitimin en önemli aracı haline gelmiştir.

Elbette, her yeni durum gibi uzaktan eğitim sürecinin de bir uyum  gerektirdiği, uygulamalar sürecinde ortaya çıkmıştır.

Öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecinden en verimli şekilde faydalanmaları için bazı kuralların oluşturulmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Kuralların, ortaya çıkan aksaklıkları düzeltmek ve eğitim öğretimin en verimli şekilde yürütülebilmesi için gerekli olduğu bilinmektedir. Öğrencilerimizin, aşağıda yazılan kurallara uyması ve velilerimizin de bu konuya özen göstermesi beklenmektedir.

CANLI DERS İZLERKEN UYULMASI GEREKEN KURALLAR

 1. Uzaktan eğitim, öğrencilerimiz için bir tatil dönemi değildir. Eğitim öğretim devam etmekte olup öğrencilerimiz ve velilerimiz, yüz yüze eğitime önem verdikleri gibi uzaktan eğitime de önem vermelidirler.
 2. CANLI DERSler de yüz yüze eğitimin bir parçasıdır. Bu konuda istenilen özen ve ilgi gösterilmeli. Kurallara uyulmalıdır. Ailelerinde destek vermesi gerekmektedir.
 3. CANLI DERS saatleri sadece EBA üzerinden bildirilecektir.
 4. Öğrenci ve veliler, CANLI DERSleri EBA’dan takip etmelidir. CANLI DERS saatlerini takip etmek öğrenci ve velilerin sorumluluğundadır
 5. Öğrencilerimiz, CANLI DERS başlamadan önce hazırlıklarını yapmalı, gerekli araç gereçlerini hazır bulundurarak CANLI DERSe katılmalıdır.
 6. Veliler, CANLI DERS için öğrencilerine uygun ortamı hazırlamalıdır. Öğrencilerin masa başında ve ders ortamına uygun olarak giyinmiş halde derse katılmaları, onlara ders ortamının ciddiyetini hissettirecektir.
 7. CANLI DERS sırasında öğrencilerin dikkatini dağıtacak unsurların uzaklaştırılması gerekmektedir. Ders ortamı sessiz olmalıdır.
 8. Öğretmen CANLI DERSe başladıktan sonra, mesaj veya telefon çağrısı ile öğretmene ulaşmaya çalışmanız dersin düzenini bozacağından bu davranışlardan kaçınılmalıdır. Öğrenci herhangi bir aksaklıktan dolayı derse katılamamışsa, EBA’ ya kendisi tekrar giriş yapmaya çalışmalı başarılı olamamışsa dersten sonra öğretmenine mazeretini bildirmelidir.
 9. CANLI DERS sırasında söz almak isteyen öğrenci el kaldırmalıdır.
 10. Öğrencilerimiz CANLI DERS sırasında dersin düzenini bozacak davranışlardan kaçınmalıdır.
 11. Öğretmenlerimiz tarafından öğrencilere EBA üzerinden gönderilen çalışmalar ve ödevler zamanında yapılmalıdır.
 12. Sınıf öğretmenlerimiz tarafından oluşturulan mesaj grupları, eğitim öğretim süreçleri ile ilgili olarak bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. Bu mesaj gruplarında, bayram ve özel gün mesajları, karşılıklı konuşmalar gibi eğitim öğretim süreci dışındaki paylaşımlar kesinlikle yapılmamalıdır.
 13. Özel ve acil durumlar öğretmenin özelinden sorulabilir. Öğretmen uygun görürse cevaplar.
 14.  Paylaşımlarda, ahlaki kurallara dikkat edilmeli saygılı bir dil kullanılmalıdır.
 15. Türkçenin doğru kullanımına özen gösterilmelidir.

Öğretmene Özel – Eba Canlı Ders Uyulması Gereken Kurallar Afişi

eba canlı ders uyulması gereken kurallar afiş

EBA Tarafından Paylaşılan Canlı Sınıf Anlaşmamız Afişi

BTE Derneği Tarafından Hazırlanan Afiş

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin