Genel

Yeni Covid Tedbirleri Açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında alınan yeni tedbirleri canlı yayında açıklandı.

Bu kapsamda; hafta içi her gün gece saat 21.00 ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak. Hafta sonu ise cuma akşamı 21.00’den pazartesi sabahı saat 5’e kadar kesintisiz sokak kısıtlaması devam olacak.

Şimdi yeni covid tedbirlerine madde madde bakalım.

Hafta içi her gün gece saat 21 ile sabah 5 arasında genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
Haftasonu, cuma akşamı 21.00’den pazartesi sabahı saat 5’e kadar genel sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.
Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar hariç, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı, toplu taşıma araçlarını kullanamayacak.
Restoranlar, sadece paket servis hizmeti verebilecek.
Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecek. 
Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ile eve paket hizmeti veren yerler, belirlenecek saatlerde hafta sonu kısıtlama dışında olacak.  
Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişiyle kılınacak, nikahlar da bu sayıyı geçemeyecek.
Evlerde gün, mevlit, taziye, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği etkinlikler yapılamayacak. 
Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecek.
Yeni Covid tedbirleri 1 Aralık 2020 Salı gününden itibaren uygulamaya girecek.
Covid-19 (Photo by Edward Jenner)
Covid-19 (Photo by Edward Jenner)

Bildiğimiz, sevdiğimiz ve tanıdıklarımız arasında bu hastalığa yakalananlar var. Hastanede yatanlar var. Tedavi alanlar var. Artık tehdit çok yakın. Süreçle ilgili daha önceki kısıtlamaların etkilerini belki önümüzdeki günlerde beraber görebiliriz ama muhtemelen bunlar yeterli olmayacak gibi duruyor. Dolayısıyla bugünkü tedbirlerle işi biraz daha sıkı tutmaya çalışıyoruz göründüğü kadarıyla. Umarım bu tedbirlerle birlikte halkımızın da duyarlılığın artmasını sağlayabilirsek, daha fazla zarar görmeden, daha fazla kısıtlamalara maruz kalmadan, bu süreci kontrol edebiliriz diye düşünüyorum.

Biliniyor ki daha önceki tedbirlerin etkisi 11-12 günden sonra görülüyor. Olumlu etkiler de böyle olumsuz etkiler de böyle. Yani yanlış davranışlarımızın yansıması da genelde 11-12 günden sonra oluyor. Geldiğimiz noktada o kadar çok bulaştırıcı kişi var ki, dikkat edin, işte 30.000 civarında tanı konmuş vaka var. Ama bir de tanı konulmamışlar var, asemptomatik seyredenler, test yapılmayanlar… Onları da dikkate alırsanız, bu rakamın çok daha fazla olduğunu herkes hesap edebilir. Dolayısıyla artık çevremizde mutlaka bu virüsü taşıyan kişiler yakın çevremizde ve herkesin çevresinde var. Bu nedenle tedbirleri daha da artırmak gerekecek. Bu tedbirler gerçekten insan hareketliliğini ciddi olarak azaltacak tedbirler. Hafta içi de akşam vakitleri gece sokağa çıkmak yasak olacak. Belki bu evlerde bir araya gelmeyi de engelleyecektir. Çünkü hani 21 den sonra bir yere gittiniz de dönmeniz sorun olacak.

Umarım bu tedbirler bir işe yarar ve çok yakın zamanda normal hayatlarımıza dönebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et