Yazı Sürümleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

WordPress yazı sürümlerini kapatmak için “wp-config.php” dosyasına iki satırlık bir kod ekleyerek çözülebileceğini biliyor muydunuz?

Bazı kullanıcılar için harika bir özellik olmayabilir. Her yazı eklediğimizde içerik yazarken wordpress yazıyı otomatik olarak kaydeder. Sınırlı veritabanı alanı olduğundan her seferinde veritabanını şişirir. Bunu önlemek için revision yani yazı sürümleri özelliğini devre dışı bırakmak gerekiyor. Bu işlem, veritabanı boyutunu azaltarak, ayrıca sitenizi hızlandırabilir.

wordpress disable revision

Yapmanız gereken aşağıdaki kodları wp-config.php dosyasına eklemek:

 

[to_like id=”13860″]

[php]
define(‘AUTOSAVE_INTERVAL’, 300 ); // 60 saniyeden 300 saniyeye kadar otomatik kaydetme aralığı
define(‘WP_POST_REVISIONS’, false ); // devre dışı bırak
[/php]

Bu kod, gelecekte kaydedilecek sürümlerin tümünü devre dışı bırakır. Aynı zamanda 60 saniyeden 300 saniyeye kadar otomatik kaydetme aralığı artacak, dolayısıyla yazı her 5 dakikada bir otomatik kayıt olacak demektir.

Yukarıdaki kod, zaten veritabanına kaydedilmiş geçmiş sürümleri silmez. Önceki tüm düzeltmeleri silmek için, PHPMyAdmin ziyaret edin ve aşağıdaki SQL sorgusunu çalıştırın:

[php]
DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = “revision”;
[/php]

Bu kod, veritabanında saklanan tüm, önceden kaydedilmiş sürümleri siler.

[/to_like]

 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın