WordPress

WordPress’e Kısa Kod Nasıl Eklenir?

Kısa kodlar, WordPress yayınlarınıza, sayfalarınıza ve kenar çubuklarınıza dinamik içerik eklemenin kolay bir yoludur.

Birçok WordPress eklentisi ve teması, iletişim formları, resim galerileri, kaydırıcılar gibi özel içerik eklemek için kısa kodlar kullanır.

Bu makalede, WordPress’e nasıl kolayca kısa kod ekleyeceğinizi göstereceğim. Ayrıca WordPress’de kendi özel kısa kodlarınızı nasıl oluşturacağınızı anlatacağım.

Kısa Kodlar (Shortcodes) Nedir?

WordPress’teki kısa kodlar, WordPress yayınlarına, sayfalarına ve kenar çubuğu bileşenlerine dinamik içerik eklemenize yardımcı olan kod kısayollarıdır. Bunlar köşeli parantez içinde şu şekilde görüntülenir:

[kısakod]

Kısa kodları daha iyi anlamaya çalışalım.

WordPress, veritabanına kötü amaçlı kod eklemek için hiç kimsenin yayın ve sayfa içeriğini kullanmadığından emin olmak için tüm içeriği filtreler. Bu, yazılarınıza temel HTML kodları yazabileceğiniz fakat PHP kodu yazamayacağınız anlamına gelir.

Ancak, ilgili yayınları, banner reklamları, iletişim formları, galeriler vb. görüntülemek için yayınlarınızda özel bir kod çalıştırmak isterseniz ne olur?

Kısa Kod API’sı burada devreye girer.

Temel olarak, geliştiricilerin kodlarını bir işlevin içine eklemelerine ve daha sonra bu işlevi WordPress’e bir kısa kod olarak kaydetmelerine izin verir. Böylece kullanıcılar herhangi bir kodlama bilgisi olmadan kolayca bunu kullanabilirler.

WordPress kısa kodu bulduğunda, kendisiyle ilişkili kodu otomatik olarak çalıştırır.

Şimdi, WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza nasıl kısa kod ekleyeceğinizi görelim.

WordPress Yazılarına ve Sayfalarına Kısa Kod Ekleme

İlk olarak, kısa kodu eklemek istediğiniz yayını ve sayfayı düzenlemeniz gerekir. Bundan sonra, bir kısa kod bloğu eklemek için Blok ekle düğmesine tıklamanız gerekir.

Kısa kod bloğunu ekledikten sonra, metin kutusuna kısa kodunuzu girmeniz yeterlidir. 

Artık yayınınızı veya sayfanızı kaydedebilir ve kısa kodu çalışırken görmek için değişikliklerinizin önizlemesini yapabilirsiniz.

WordPress Kenar Çubuğu Bileşenlerine Kısa Kod Ekleme

WordPress kenar çubuğu bileşenlerinde kısa kodlar da kullanabilirsiniz. Görünüm »Bileşenler sayfasını ziyaret edin ve ‘Metin’ bileşenini kenar çubuğuna ekleyin.

Şimdi kısa kodunuzu bileşenin metin alanına yapıştırabilirsiniz.

Bileşen ayarlarınızı kaydetmek için ‘Kaydet‘ düğmesini tıklamayı unutmayın.

Bundan sonra, kenar çubuğu bileşenlerinde kısa kodun canlı önizlemesini görmek için WordPress web sitenizi ziyaret edebilirsiniz.

Eski WordPress Klasik Editör’de Kısa Kod Ekleme

WordPress’te hala eski klasik düzenleyiciyi kullanıyorsanız, WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza nasıl kısa kod ekleyebilirsiniz?

Kısa kodu eklemek istediğiniz yayını ve sayfayı düzenlemeniz yeterlidir. Kısa kodu, metin düzenleyicinin içinde görüntülenmesini istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Kısa kodu ayrı bir satırda eklediğinizden emin olun.

Değişikliklerinizi kaydetmeyi unutmayın. Bundan sonra kısa kodu çalışırken görmek için yayınınızı ve sayfanızı önizleyebilirsiniz.

WordPress Tema Dosyalarına Kısa Kod Ekleme

Kısa kodlar WordPress yayınlarında, sayfalarında ve bileşenlerinde kullanılmak içindir. Ancak, bazen bir WordPress tema dosyasının içinde bir kısa kod kullanmak isteyebilirsiniz.

WordPress bunu yapmayı kolaylaştırır, ancak WordPress tema dosyalarınızı düzenlemeniz gerekir.

Temel olarak, aşağıdaki kodu ekleyerek herhangi bir WordPress tema şablonuna bir kısa kod ekleyebilirsiniz:

<?php echo do_shortcode("[your_shortcode]"); ?>

WordPress şimdi kısa kodu arayacak ve çıktısını tema şablonunuzda görüntüleyecektir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et