Eğitim

Udemy Sertifika Geçerliliği Var mı?

Ücretli bir Udemy kursunu tamamladınız. Sonra aklınıza “udemy sertifika geçerliliği var mı” sorusu gelebilir. Aileniz, iş arkadaşlarınız ve potansiyel işverenlerinizle paylaşabileceğiniz bir bitirme sertifikası aldığınızda bunun bir geçerliliği olacak mı?

Sorunun cevabını özet olarak şu: Maalesef geçerliliği yok. Resmi kurumlar, üniversite ve MEB dışında alınan sertifikaların diğer kurumlarda bir geçerliliği yoktur. Bununla beraber öz geçmişinize ekleyebilir ve kişisel beceri ve eğitimlerinizi kanıtlamış olursunuz.

Udemy sertifikalarının bir zaman aşımı ya da geçerlilik süresi yoktur. Ömür boyu geçerlidir. Fakat udemy sertifikaları akredite bir kurum altında değildir. Dolayısıyla resmi olarak bir geçerliliği de yoktur.

Bir iş başvurusu için haydi, birçok sertifikan varmış, hemen işe başla denmiyor. Fakat  sözlü mülakatlarda sizi bir adım öne taşıyabilir. Aldığınız udemy sertifikası veya sertifikaları o zaman geçerli olabilir. Neden? Sözlü mülakat sırasında alanınız ile ilgili bir soru sorulduğunda, aldığınız kurs, öğrendiğiniz bilgiler ile verdiğiniz cevaplarla diğer aday kişiler arasından sıyrılabilirsiniz. Sonuç olarak o işi kapabilirsiniz.

Ücretli bir Udemy kursunu tamamladığınızda sertifikanızı bilgisayarınıza indirebilir, çıktısını alarak dosyalayabilir, Linkedin gibi sosyal platformlara ekleyebilir ve uzmanlığınızı sosyal çevrenizle paylaşabilirsiniz.

Özetle, udemy bitirme sertifikaları başarınızın bir göstergesidir lakin udemy akredite bir kurum değildir. Bu nedenle, sertifikalar resmi akreditasyon amacıyla kullanılamaz.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et