WebMaster

Twitter Kullanıcı Adlarına Otomatik Nasıl Link Verilir?

\"twitter\"Bundan iki yıl önce, Twitter, Twitter Anywhere API hizmetini başlatmıştı. Bize kolayca twitter kullanıcı adlarından bahsetmek ve bunları otomatik olarak doğru profil ile bağlantılı yapmak için… Fakat ne yazık ki Twitter, 6 Aralık 2012 tarihinde Anywhere API hizmetini emekli etme kararı aldı.

WordPress sitenizdeki yazılar içinde twitter kullanıcısından düzenli bir şekilde bahsetmek isteyebileceğinizden, bunu yalnızca WordPress de otomatik olarak bir twitter kullanıcı adına link verme yolu ile yapmak mantıklıydı. Üçüncü taraf bir komuta güvenmek yerine, bu işe dikkat çekmek için kısa ve basit bir eklenti yazılmasına karar verildi.

Bu makalede, WordPress de, @ işaretinden sonra yazdığınız twitter kullanıcı adınıza link vermek ne yapacağınızı anlatacağım. Şu örnekte olduğu gibi: @bulanca

[to_like]

Yapmanız gereken öncelikle boş bir .php dosyası açmak ve içine aşağıdaki kodu kopyalamak. Sonra dosyayı twitlinks.php adıyla kaydedin. Daha sonra sitenizin ana dizinindeki \”/wp-content/plugins\” klasörü içine dosyayı yükleyin ve eklentiyi etkinleştirin:

<?php

/*
Plugin Name: Twitter Usernames Link
Description: Automatically link Twitter usernames in WordPress
Author: Bulanca
Author URI: https://www.bulanca.com
*/

function twtreplace($content) {
$twtreplace = preg_replace(\’/([^a-zA-Z0-9-_&])@([0-9a-zA-Z_]+)/\’,\”$1<a href=\”http://twitter.com/$2\” target=\”_blank\” rel=\”nofollow\”>@$2</a>\”,$content);
return $twtreplace;
}

add_filter(\’the_content\’, \’twtreplace\’);

//For Comments props to Julien Maury
add_filter(\’comment_text\’, \’twtreplace\’);

?>

Her zaman aşağıdaki satırı ekleyerek de alıntılar için bu özelliği genişletebilirsiniz:
add_filter(\’the_excerpt\’, \’twtreplace\’);

Bu var olan tek yöntem bu değildir elbet. Muhtemelen mevcut jQuery çözümleri vardır. Fakat bizim için bu, en hızlı ve en etkili çözümdür.

[/to_like]

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et