WebMaster

En İyi 5 Google Analytics Alternatifi Web Analizi Hizmeti

Google Analytics en popüler ve yaygın olarak kullanılan analiz aracı olsa da, Google Analytics alternatifi daha bir çok seçeneğimiz var. Çünkü her web sitesi ve durum için en iyi seçenek, Google Analytics olmayabilir.

Google Analytics’e alternatif aramanın birçok geçerli nedeni olabilir. Örneğin: 

  • Sınırlı veri raporlaması ve veri örneklemesinin kullanımı
  • Gizlilik ve ilgili yasalarla ilgili endişeler
  • Teknik kurulumu ve arayüzü
  • Universal Analytics’ten Google Analytics 4’e geçişle ilgili hayal kırıklıkları (geçmiş verilerin olası kaybı dahil)

Yukarıdakilerden herhangi biriyle veya tamamen farklı bir sorunla karşılaşıyorsanız, alternatif bir analiz aracı tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

Piyasadaki pazarlama analitiği çözümlerini araştırdım ve en iyi Google Analytics alternatifleri için bir liste hazırladım. Haydi inceleyelim:

Semrush
semrush

Semrush, Google Analytics hizmetine harika bir alternatiftir. Çünkü web siteniz için trafiği ve pazarlama analizlerini izlemekten daha fazlasını yapabilir; rakiplerinizin performansını da izleyebilir.

Semrush ile web trafiğinizden, kullanıcı etkileşim ölçümlerinden ve içerik performansından daha fazlasını takip edebilirsiniz. Platformu, rakiplerinizin trendlerini ve anahtar kelimelerini analiz etmek ve bunları kendinizinkiyle karşılaştırmak için de kullanabilirsiniz. Google sıralamalarınızı izleyebilirsiniz. Böylece web siteniz için stratejiler geliştirebilirsiniz.

Semrush, ziyaretler, ziyaret başına sayfalar, hemen çıkma oranı, ziyaret süresi, cihaz ve konum bilgileri hakkında veriler sağlar. Kitlenizi tam olarak kimin oluşturduğunu bilebilmeniz için demografik dökümleri bile vardır.

Ek olarak, her kullanıcının trafik yolculuğunu ve genellikle sık kullandıkları diğer web sitelerini takip ederek benzersiz iç görüler sağlayabilirsiniz.

Semrush, pazarlama analitiğinin yanı sıra eksiksiz bir SEO araçları paketine erişim de sağlıyor.

Fiyatlandırma Seçenekleri

Semrush hizmetini ücretsiz olarak deneyebilir veya aylık 119,95 dolardan başlayan üç farklı plandan birini seçebilirsiniz.

Clicky
clicky

Clicky, kullanım kolaylığı ve basit kurulumu nedeniyle genellikle Google Analytics’e göre daha çok tercih edilen, gizlilik dostu bir analiz aracıdır. Araç, kullanıcının sitenizdeki yolculuğunu görselleştirmenizi sağlayan gerçek zamanlı trafik analitiği ve ısı haritası izleme özelliğiyle bilinir.

Son derece saygın ısı haritası takibinin dışında Clicky, Google Analytics ile aynı ölçümlerin çoğunu sağlayan nicel bir analiz aracıdır.

2000’lerin başındaki web sitesine rağmen Clicky, en iyi Google Analytics alternatiflerinden biridir.

Fiyatlandırma Seçenekleri

Clicky, sınırlı bir ücretsiz plan sunmakla birlikte, premium hizmetin 21 günlük ücretsiz denemesini sunuyor. Ayrıca ayda 9,99 dolardan başlayan dört ücretli seçeneği yer alıyor.

Matomo
Matomo

Matomo, trafiği, ziyaretleri ve kullanıcı davranışlarını izleyen ve bu analizler hakkında raporlar sunan, gizlilik odaklı, açık kaynaklı bir web analizi platformudur. Bu listede yer verdiğim en yaygın analiz araçlarından biridir. 190 ülkede 1,4 milyondan fazla web sitesi Matomo kullanıyor.

Matomo, ısı haritaları, oturum kayıtları, SEO anahtar kelime raporlaması gibi ek özelliklerin yanı sıra Google Analytics’in sağladığı hemen hemen her şeyi sunuyor. Bununla birlikte Google Analytics’ten geçiş yapmak isteyen kullanıcıların da işini kolaylaştırıyor. Platform, geçmiş Google Analytics verilerinizi doğrudan araca aktarmanıza olanak tanıyor.

Platform, GDPR ve California Tüketici Gizliliği Yasası (CCPA) gibi gizlilik yasalarına bağlılığından gurur duymaktadır. Matomo, bu ve diğer gizlilik yasalarına katı bir şekilde uyması nedeniyle, platformu kullanmak için açıklama yapmaya veya kullanıcılarınızdan onay almaya gerek olmadığını not ediyor.

Matomo

Fiyatlandırma Seçenekleri

Matomo, sınırlı özelliklere ve kendi sunucularınızda barındırmaya sahip ücretsiz bir plan sunar. Ücretli planlar, aylık 23 dolardan başlayan aylık trafiğinize bağlıdır.

Piwik PRO

Piwik PRO Analytics Suite, gizlilik ve veri güvenliğine odaklanan güçlü bir web analitik çözümüdür. Google Analytics ile aynı nicel veri yelpazesini sunar. Analizinizi trafik ve etkileşim ölçümlerinin ötesine taşımak için ürün ve iş zekası araçları sunar.

Piwik PRO, bu listedeki diğer birçok hizmetten (Google Analytics dahil) çok daha sezgiseldir ve kullanımı daha kolaydır. Gerçek zamanlı veri izleme, basit hedef izleme, kullanıcı segmentasyonu ve özelleştirilebilir raporlarla, muhtemelen Google Analytics’i asla aramazsınız.

Ek olarak, Piwik PRO’daki panolar ve raporlar, Google Analytics’te bulunanlara çok benzer. Yani arayüzü sebebiyle Google Analytics’ten sonra geçişiniz kolay olacaktır.

Çok çeşitli entegre gizlilik ve veri güvenliği özellikleri nedeniyle Piwik PRO, devlet, sağlık, sigorta ve finans sektörlerinde kullanım için en uygun tercih olabilir.

Piwik PRO

Fiyatlandırma Seçenekleri

Piwik PRO, süresiz kullanılabilecek ücretsiz bir plan sunuyor. Ancak desteklenen aylık işlemlerin (örneğin, sayfa görüntülemeleri de dahil sitenizle etkileşimler) sayısında sınırlamalar vardır. Ücretli planlar özelleştirilebilir ve trafiğinize ve bireysel kullanım durumunuza göre belirlenir.

Heap

Heap, müşteri davranışını geniş ölçekte analiz etmek için kullanılan, ürün odaklı bir dijital bilgi ve analiz aracıdır. Müşterilerin web sitenizle nasıl ve neden etkileşim kurduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Kullanıcı yolculuğundaki veya dönüşüm hunilerinizdeki sıkıntılı noktaları belirleyebilirsiniz.

Heap

Heap, sayfa görüntülemeleri, etkinlikler ve etkileşim ölçümleri gibi geleneksel nicel analitikler sağlıyor. Ayrıca ısı haritaları ve oturum kaydı gibi dijital deneyim içgörüleri de sağlıyor.

Ancak, Heap’in dik bir öğrenme eğrisi vardır. Ayrıca, bu listedeki en güçlü analiz araçlarından biri olan Heap’in yüksek bir fiyatı da var.

Fiyatlandırma Seçenekleri

Heap sınırlı bir ücretsiz seçenek sunarken, web sitenizin boyutuna ve aldığınız trafiğe göre özelleştirilmiş bir ücretli seçenek için Heap’in satış ekibiyle konuşmanız gerekiyor.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et