Doğru Hosting Seçimi

\"hosting-secimi\"Web siteleri 24 saat açık duran ve hızlı bir internet erişimine sahip, özel yapılandırılmış, sunucu (server) adlı bilgisayarlarda barındırılır. Sıradan bir kullanıcının evinde 24 saat açık tutulabileceği ve çok hızlı internet erişimine sahip bir bilgisayarın bulunma ihtimali düşüktür. Bu nedenle bu işi yapan özel firmalar vardır. Firmalar sunucu bilgisayarlarını kurarak veri merkezi (datacenter)  adı verilen özel merkezlerde, çok hızlı internet erişimyle kullanıma sunarlar. İşte web sitelerinizi bu özel sunucularda depolayıp kullanıma sunma işine  barındırma (hosting) denir. Bu işi yapan firmalara da \”hosting firması\” denir.

Hosting firmaları, belli depolama alanlarına ve çeşitli özelliklere sahip hosting paketleri oluşturarak müşterilerine aylık veya yıllık olarak kiralarlar. Daha çok yıllık kullanım geçerlidir.Sizinde bir bir web siteniz olacaksa internette barındırabilmek için bir hosting paketi satın almanız gerekmektedir.

Piyasada bulabileceğiniz hosting paketlerinde genellikle iki farklı işletim sistemi kullanılır:

 1. Linux
 2. Windows

Bu noktada, kullanacağınız hosting paketinizin, sizin bilgisayarınızda yüklü olan işletim sistemiyle bir alakası olmadığını bilmeniz gerekiyor.Yani Linux tabanlı bir hosting paketi satın alarak Windows yüklü olan bilgisayarınızda kullanabilirsiniz.

Hangi Hosting Paketini Tercih Etmeli?

Genel olarak PHP programlama dilini ve MySQL veritabanını kullanacak kişiler, Linux tabanlı bir hosting paketi tercih etmelidir. ASP ve ASP.NET programlama dilleriyle MSSQL veritabanını kullanmak isteyen kişilerin ise Windows tabanlı bir hosting paketi tercih etmesi tavsiye edilir.

Windows hosting paketleri yazılım maliyeti nedeniyle Linux hosting paketlerine göre biraz daha pahalı olabilir. Linux tamamen açık kaynak kodlu bir yazılım olduğu için maliyeti yoktur. Bu nedenle Linux paketleri daha ucuz olur.

Bu konuda seçiminize yardımcı olmak amacıyla, Türkiye\’nin en büyük 5 hosting sağlayıcısını söylemek istiyorum.

 1. turkticaret.net (Teknik destek konusunda yetersiz, müşteri sayısı çok ve ilgisizlikten şikayetler var)*
 2. natrohost.com (Bir fikrim yok)
 3. isimtescil.net (Çeşitli platformlarda şikayet eden, memnuniyetsizliğini belirten sayısı artmakta)*
 4. ihs.com.tr (Tavsiye ediliyor)
 5. markum.net (Sitelerimi bu firmada barındırıyorum. 24 saat teknik destek mevcut. Tavsiye ederim)*

*Parantez içinde yazılanlar kendi gözlemlerim deneyimlerim ve yorumlarımdır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Doğru Hosting Seçimi

 • 3 Aralık 2010 Cuma tarihinde, saat 14:28
  Permalink

  İsimtescil ile iligili yazmış olduğun yoruma katılmıyorum . Bir günde 29 adet destek maili gönderdim ve hepsi 5dk içinde cevaplandı . destek ve hizmet konusunda isimtescili önerebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: