Teknoloji

Türkiye’nin İnsansız Savaş Uçağı KIZILELMA, Yabancı Basında!

TEKNOFEST ile birlikte Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı KIZILELMA, Akıncı İHA ile yakın kol uçuşu gerçekleştirmesi yabancı basında yer aldı.

Türkiye’nin yerli ilk insansız savaş uçağı KIZILELMA, Akıncı yüksek irtifa uzun menzilli İHA ile ilk yakın kol uçuşunu gerçekleştirdi. Uçuş, Tekirdağ ili Çorlu ilçesindeki Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirildi.

BAYRAKTAR KIZILELMA

Bu sene İstanbul’da gerçekleştirilen TEKNOFEST 2023 kapsamında da KIZILELMA, dünyada bir ilk gerçekleştirerek insanlı bir savaş uçağı (SOLO TÜRK) ile insansız bir savaş uçağının (KIZILELMA) yakın kol uçuşunu gerçekleştirdi.

YABANCI BASINDA KIZILELMA

KIZILELMA

TheDefensePost haberinde şu ifadelere yerdi:

Baykar yetkilisi Selçuk Bayraktar tarafından yüklenen bir videoda, insansız hava aracının havalanarak Akıncı drone ile havada karşılaştığı görülüyor.

Otonom olarak yakın formasyonda uçtular ve hava sahasında gezindiler.

Yakın kol uçuşunun, özellikle her iki insansız sistem de muharebe operasyonlarını destekleyebildiğinden, Türk ordusunun savaşta gelecekteki insansız ekip oluşturmayı keşfetmesine yardımcı olması bekleniyor.

ALJAZEERA haberinde şu ifadelere yerdi:

Baykar, yeni “son derece otonom” savaş uçağı inşa edecek.

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Türk savunma firması Baykar’ın uluslararası ilgi görmeye başlayan yeni insansız hava aracının üretimine önümüzdeki yıl başlamayı hedeflediğini söyledi.

Kızılelma adlı insansız hava aracı, şirketin ürün yelpazesini yavaş, kara taarruz insansız hava araçlarından savaş uçaklarının yanında çalışan hızlı ve çevik otonom insansız hava araçlarına kadar genişletiyor.

NEWS.az haberinde şu ifadelere yerdi:

Cumhurbaşkanı Aliyev: “Kızılelma’nın yakında Azerbaycan semalarında olmasını temenni ediyorum”.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde yaptığı konuşmada, Kızılelma’nın yakın zamanda Azerbaycan semalarında da yer almasını temenni ediyorum dedi.

Selçuk Bayraktar’ın Bakü’de bulunduğu sırada kendisine Kızılelma maketi hediye ettiğini söyleyen devlet başkanı, bu vesileyle tüm kardeşlerimizi tebrik etti.

GORDONUA.COM haberinde şu ifadelere yerdi:

Bayraktar, yeni Kızılelma insansız hava aracının seri üretimini duyurdu.

Türk şirketi Baykar, Kızılelma adlı yeni insansız hava aracının üretimine gelecek yıl başlamayı planlıyor. Şirketin yönetim kurulu başkanı Selçuk Bayraktar bunu 29 Nisan’da söyledi. Bayraktar’a göre Kızılelma, insan kontrolünde çalışacak, son derece otonom bir havadan havaya savaş uçağı olarak tasarlanıyor. Kızılelma’nın bir anlamda “savaş havacılığı için tamamen yeni bir gelecek” olduğunu da sözlerine ekledi.

Baykar, Kızılelma üretimine önümüzdeki yıl küçük miktarlarda başlamayı planlıyor. Aralık ayında ilk uçuşunu gerçekleştiren drone, bu ay içerisinde diğer Baykar drone’ları ile grup uçuş testlerine başladı.

Cihaz, insanlı uçaklarla birlikte test uçuşlarının başlaması için hazır. Önümüzdeki yıl bir Türk amfibi gemisinde konuşlandırılması planlanıyor.

GEEKWEEK haberinde şu ifadelere yerdi:

Ünlü Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının üreticisi Türk şirketi Baykar, Ukraynalı şirketlerle doğu komşumuza F-35 savaş uçaklarına benzeyen bir insansız hava aracı üretiminden milyarlar kazandıracak birçok sözleşme imzaladı.

Büyük Türk Bayraktar TB2 saldırı uçağı, Ukrayna ordusunun savaşın ilk aylarında Rus saldırganına karşı şehirleri ve sivilleri cesurca savunmasına olanak sağladı. Son zamanlarda, Baykar’ın yeni, daha gelişmiş uçan araçlar yaratmak için Ukraynalı şirketlerle işbirliğini güçlendirmeyi planladığı bilgisi ortaya çıktı.

Artık doğu komşumuzun askeri kaygılarının, fütüristik ve en gelişmiş Bayraktar Kızılelma insansız hava araçları için modern ve verimli motorlar ve bileşenler sağlayacağını biliyoruz . İlk bakışta Amerikan F-35 Lightning II ve Avrupa Eurofighter Typhoon savaş uçaklarını andırıyor. Baykar temsilcileri, bunun dünya standartlarında bir makine olmasını sağlıyor.

Yabancı Medyanın Bakışı

Kızılelma, Türkiye’nin geliştirdiği ilk insansız savaş uçağıdır ve Türk savunma sanayii için önemli bir adımdır. Yabancı basında Kızılelma’ya yönelik bazı haberler ve yorumlar bulunmaktadır.

Örneğin, 2021 yılında İngiliz savunma dergisi Jane’s Defence Weekly, Kızılelma’yı “Türkiye’nin yükselen insansız hava aracı yetenekleri” arasında değerlendirdi. Ayrıca, Rus savunma haberleri portalı Military Review, Kızılelma’nın Türk savunma sanayii için önemini vurgulayan bir makale yayınladı.

Bununla birlikte, bazı yabancı medya kaynakları, Türkiye’nin insansız hava araçları geliştirme çalışmalarına karşı eleştirel bir tutum sergilemektedir. Örneğin, İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesi, Türkiye’nin insansız hava araçları teknolojisi geliştirme çalışmalarının bölgedeki diğer ülkeler için bir tehdit oluşturduğunu öne sürdü.

Genel olarak, Kızılelma ve Türkiye’nin insansız hava aracı teknolojisi geliştirme çalışmaları, yabancı basında farklı şekillerde ele alınmaktadır. Ancak, Türk savunma sanayii için önemli bir adım olarak kabul edilmekte ve Türkiye’nin bu alandaki yetenekleri giderek artmaktadır.

Türkiye’nin savunma sanayii konusundaki gelişmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Ürünlerin kalitesi ve teknolojik yetkinlikleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

KIZILELMA ve F16 SOLOTÜRK YAKIN KOL UÇUŞU

TEKNOFEST 2023

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et