WebMaster

Botları Durdurmanın Yeni Yolu: ReCAPTCHA v3

Google geçtiğimiz günlerde, kullanıcı etkileşimi olmadan web sitenizdeki kötü amaçlı trafiği tespit etmenize yardımcı olan en yeni API’si reCAPTCHA v3‘ü tanıttı.

reCAPTCHA, web sitenizi spam ve kötüye kullanıma karşı koruyan ücretsiz bir hizmettir. reCAPTCHA, kötü amaçlı otomatik yazılımların sitenizdeki etkinliklere girmesini önlemek için gelişmiş bir risk analizi motoru ve uyarlamalı zorluklar kullanır. Geçerli kullanıcılarınızın kolaylıkla sitenizdeki etkinliklere erişmesine izin verir.

Yeni reCAPTCHA v3 bir puan döndürüyor ve böylece web siteniz için en uygun eylemi seçebiliyorsunuz.

ReCAPTCHA v3 Tanıtımı

reCaptcha v3
Sürtünmesiz Kullanıcı Deneyimi

Google son on yılda, reCAPTCHA teknolojisini sürekli geliştirdi. ReCAPTCHA v1’de, her kullanıcının çarpık metinleri okuyarak ve bir kutuya yazarak bir zorluğu geçmesi istendi. Hem kullanıcı deneyimini hem de güvenliğini geliştirmek için, reCAPTCHA v2’yi kullanıma sundu ve bir insan veya bottan gelen bir talebin olup olmadığını belirlemek için birçok başka sinyali kullanmaya başladı. Bu, reCAPTCHA’nın kötüye kullanımın tespit edilmesinde bir rolden ikincil bir role geçmeye zorlamasına izin vererek kullanıcıların yaklaşık yarısının tek bir tıklama ile geçmesine izin verdi. Şimdi reCAPTCHA v3 ile, sitelerin nasıl etkileşime girdiğine dair bir şüpheye yer bırakmak ve kullanıcıları zorluklarla uğraşma ihtiyacını ortadan kaldırmak için bir puan döndürerek sitelerin insan ve bot etkinliklerini nasıl test edebileceğini temel olarak değiştiriyor.

“Eylemler” ile Daha Doğru Bot Algılama

ReCAPTCHA v3, kullanıcı yolculuğunuzun temel adımlarını tanımlamak için kullanabileceğiniz bir etiket olan “Eylem” adlı yeni bir konsept sunuyor.

ReCAPTCHA v3 kullanıcıları durdurmadığından, birden fazla sayfaya eklemenizi öneririz. Bu şekilde, reCAPTCHA uyarlanabilir risk analizi motoru, web sitenizdeki farklı sayfalardaki etkinliklere bakarak saldırganların modelini daha doğru bir şekilde tanımlayabilir.

ReCAPTCHA yönetici konsolunda, hangi tam sayfaların botlar tarafından hedeflendiğini ve trafiğin ne kadar şüpheli olduğunu tespit etmenize yardımcı olmak için, reCAPTCHA puan dağılımına ve sitenizdeki en iyi 10 işlemin istatistiklerine ilişkin bir dökümün tamamına genel bir bakış elde edebilirsiniz.

recaptcha v3

reCAPTCHA v3

ReCAPTCHA v3’ten alacağınız bir diğer büyük avantaj, web sitenize en uygun şekilde spam ve kötüye kullanımı önlemenin esnekliğidir. Artık reCAPTCHA v3 size bir etkileşimin ne kadar şüpheli olduğunu söyleyen bir puan sağlıyor.

reCAPTCHA v3’ü özellikle wordpress contact form eklentisiyle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için şuraya göz atmanızda fayda var.

ReCAPTCHA v3 ile çalışmaya hazır mısınız?

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et