WebMaster

Blogcunun Temel Araçları

\"webmaster-blog\"Bir blogcunun ihtiyaç duyabileceği temel araç ve gereçler nelerdir? Sorunun cevabını aşağıdaki listede bulabileceksiniz.

Bu yazıda bir blogcunun ihtiyacı olan temel araçları listeledim. Listelediğim araçlar, ücretsiz olan hizmet ve programlardır. Eğer blog sitesi hazırlamaya yeni başlıyorsanız öncelikle bu listedekileri ilk sıraya almanız gerekiyor. Daha sonra blogunuza yazı yazı yazmaya başlayıp sanal dünyada sizde yerini alabilirsiniz.

Google Chrome

Internet\’te daha iyi, daha güvenli ve daha hızlı bir şekilde gezmek için Chrome adlı tarayıcıyı kullanmalısınız. Sekmeleri, canlı yer imleri ve yararlı eklentileriyle işinizi fazlasıyla görecek bir tarayıcı.

Notepad++

Blogunuzun tasarımı üzerinde değişiklik yapmak istiyorsanız kullanmanız gereken bir metin düzenleyicisi. HTML, PHP, CSS vb. bir çok dili vurgulama özelliğiyle, kullanım kolaylığı sağlıyor. Bunun dışında farklı olarak NVU veya 1st Page 2006 gibi yazılımları da deneyebilirsiniz.

Gimp

Photoshop\’a alternatif olan bu ücretsiz yazılım ile blogunuzda kullanacağınız resimleri veya grafikleri hazırlamak veya düzenlemek için kullanabilirsiniz.

RSS Bandit

Bir blogcu olarak sayısız blogu da takip edeceğinizi düşünürsek ihtiyacınız olan şey iyi bir abonman derleyici olacaktır. Türkçe dil desteği de olan bu abonman derleyici işinizi fazlasıyla görecektir.

Google Analytics

Blogunuza gelen ziyaretçilerin sayısı, hangi sayfaları gezdiği, hangi aramalardan geldiği, sitenizde kalma süreleri gibi detayları grafiklerle izleyecebileceğiniz kullanışlı bir sayaç.

Feedburner

Sitenize abone olanları daha etkin kullanmak ve abone hareketlerini gözlemlemek, istatistikleri görebilmek için kullanılan RSS abonmanı hizmetidir. Feedburner’ın sayaç hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Creative Commons

Kişilerin içeriğinizi ne şekilde kullanması gerektiğini belirlemenize izin veren bir hizmettir. İçeriğinizin kopyalanmasına karşı bir takip ve koruma mekanizmasıdır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

One thought on “Blogcunun Temel Araçları

  • Semih

    Teşekkürler

Yorum Yapın