WebMaster

AdWords Hakkında Yanlış Bilinenler

\"adwordsİnternet kullanıcılarının sağdan soldan duydukları ilginç ve doğru olmayan birtakım AdWords efsaneleri duyuyoruz. Bu blog yazısı ile, mevzuu bahis olan popüler AdWords hakkındaki yanlış bilinenleri açıklamak ve size gerçekleri anlatmak istiyorum. Öyleyse hemen ilk AdWords hakkında yanlış bilinen ile başlayalım!

Yanlış 1: Google AdWords reklam harcamam, web sitemin Google\’ın ücretsiz arama sonuçlarındaki sıralamasını etkiler.

Doğru: Google AdWords, Google\’ın ücretsiz arama sonuçlarından bağımsızdır. Bu nedenle, reklam harcamanızın az veya çok olması Google\’ın ücretsiz arama sonuçlarındaki sıralamanızı olumlu ya da olumsuz etkilemez.
Web sitenizin Google\’ın ücretsiz arama sonuçlarındaki sıralamasıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için Google Web Yöneticisi Merkezi\’ne bakabilirsiniz.
\"google

Yanlış 2: Google AdWords kredi kartımı reddetti.

Doğru: Google normal şartlarda hiçbir kredi kartını reddetmez. Ret işlemi genellikle bankanız veya kartınızı düzenleyen kurum tarafından gerçekleşir. Kredi kartınızın reddedilmesi halinde, öncelikle aşağıdaki hususları kontrol etmeniz gerekir.
Faturalandırma Tercihleri sayfasında, aşağıdaki alanlardan biri doğru doldurulmamış olabilir:

  • Kredi Kartı Numarası veya Güvenlik Kodu
  • Son Kullanma Tarihi
  • Fatura adresi ve/veya telefon numarası

Ayrıca, aşağıdakilerden biri çok düşük olabilir. Bu tür sorunların çözümü için lütfen kartınızı düzenleyen kuruma veya bankanıza başvurun:

  • Kredi kartı limitiniz yeterli değildir.
  • Kartınızdan bir seferde çekilebilecek maksimum tutar limiti yeterli değildir.
  • Belirli bir dönemde yapılabilecek çekimlerin sayısı yeterlideğildir.

Sorun kartınızın aşağıdaki işlemlerden herhangi birine izin vermemesinden de kaynaklanabilir:

  • İnternet üzerinden yapılan ödemeler
  • Yurtdışına yapılan ödemeler

Bu ihtimallerin hepsini gözden geçirdikten sonra, AdWords müşteri hizmetleriyle bağlantı kurmanızı öneririm.
\"google

Yanlış 3: Rakiplerim reklamlarımı tıklıyor ve Google buna karşı herhangi bir tedbir almıyor.

Doğru: AdWords reklamverenlerinin güvenliği Google için en öncelikli konular arasında. Google AdWords reklamlarının aldığı tıklamalar, herhangi bir kötüye kullanımı önlemek için üç aşamalı bir sistem tarafından titizlikle analiz edilir. Filtreleme işleminin her aşamasında, çeşitli benzersiz ve yenilikçi yöntemler bir arada uygulanır, böylece geçersiz etkinliğin tespiti en üst düzeye çıkarılır.

Yanlış 4: AdWords anahtar kelimelerinde büyük/küçük harf kullanımı önemlidir.

Doğru: AdWords sistemi büyük ve küçük harfler arasında ayrım yapmaz. Google, Hesap Stratejisi Uzmanlarının aslında anahtar kelime listelerini oluştururken yalnızca küçük harfleri kullandığını belirtiyor.
Örnek: UMTS = umts ve Android Telefon = android telefon

Yanlış 5: Google çalışanları belirli AdWords reklamverenleri için tıklama başına fiyatı manuel olarak ayarlayabilir.

Doğru: Google çalışanlarının, AdWords müşterilerinin AdWords programı kapsamında ödemek zorunda oldukları tıklama başına fiyat (TBM) üzerinde hiçbir etkisi yoktur. AdWords reklamlarına ilişkin fiyatlandırma tüm müşteriler için aynı şekilde belirlenir.

Yanlış 6: Google, organik arama sonuçlarının yukarısındaki reklam konumlarını satar.

Doğru: AdWords programında hiçbir reklam konumu sabit fiyattan satılmaz. Ücretsiz Google arama sonuçlarının yukarısında en fazla üç AdWords reklamının görünebildiği, üst konum denen konumlar için de aynı şey geçerlidir. Yukarıda da açıklandığı gibi, reklam yerleşimi dinamik bir yapıya sahiptir ve eşleşen anahtar kelimenin reklam sıralamasına göre şekillenir. Google\’daki organik arama sonuçlarının yukarısındaki üst konumda, yalnızca belirli bir Kalite Puanı ve TBM teklifi eşiğini aşan reklamlar görünebilir.

Yanlış 7: Reklam ajansları gibi büyük müşterilere TBM fiyatlarında indirim yapılır.

Doğru: Google\’da, TBM\’lerde herhangi bir indirim yapılmamaktadır. Günlük bütçesi ister 1 TL, ister 1000 TL olsun, her müşteri TBM\’nin belirlendiği reklam açık artırmasında eşit muamele görür. Anahtar kelimelerin tıklama başına fiyat (TBM)\’ları açık arttırmada belirlenir.

Yanlış 8: Aynı reklam grubunda birden fazla reklam kullanırsanız, AdWords otomatik olarak kullanıcının arama sorgusuna en uygun reklamı görüntüler.

Doğru: Aynı reklam grubunda birden fazla reklam kullanırsanız, sistem reklamlarınızı dönüşümlü olarak veya performansa göre gösterir. Burada belirleyici olan, kampanya ayarlarınızda hangi seçeneği belirttiğinizdir. Sistem, reklam metinlerinizden hangisinin, bir kullanıcının arama sorgusuna en uygun olduğunu bilmez.

Yanlış 9: TBM teklifiniz yeterince yüksekse, reklamınızın en üst konumda gösterilmesi garantilenir.

Doğru: Yüksek bir maksimum TBM teklifi, reklamınızın en üst konumda gösterilmesini garantilemez. Reklamınızın arama sonuçları sayfasındaki konumunu belirlerken, hesaba katılan çok önemli başka ölçütler vardır. Bu ölçütler, anahtar kelime alaka düzeyini, açılış sayfası kalitesini ve açılış sayfasının yüklenme süresini içerir ve kalite puanıyla ölçülür. Kalite puanınız düşükse, maksimum TBM teklifiniz yüksek de olsa, reklamınızın en üst konumda görüntülenmesi çok zordur.

Böylece, AdWords hakkında yanlış bilinenlerin sonuna geldik. Sizlere bu konuda en çok bahsedilen yanlışlardan söz ettik. Bu konuda birçok yaygın yanlış değerlendirmeyi bertaraf ettiğimizi umuyoruz!

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et