Web Tasarım

Script Dili Öğrenmek

html-etiketleri

Script, tarayıcıların 100’e yakın kelime içeren HTML diline, yeni kelimeler kazandıran bir ek sözlük gibidir. JavaScript veya VBScript, programlama dili olarak, Browser ve onun vasıtasıyla Windows, Unix veya MacOS tarafından yorumlanarak anlam kazanırlar. “Yorumlanan” dil, işletim sistemine bir yorumlayıcı eklenmesini gerektirir. Mesela C dili ile yazdığınız bir programın yorumlanması gerekmez; çünkü bu program, işletim sisteminin istediği ve anladığı bütün komutları bilir. Oysa Javascript veya VBScript komutunun, Browser’a bir iş yaptırtabilmesi için önce tercüme edilmesi, yorumlanması gerekir. Bu zorunluk gerçi Script dili ile yazılmış “program” veya “programcığın” yavaşlamasına yol açar ama Script dilleri genellikle türetildikleri programlama dilinden daha basittir ve daha kolay öğrenilir.

Web’de gerçekten usta bir tasarımcı olmaya niyet eden kişinin, HTML‘den hemen sonra, belli başlı iki tarayıcının da ortak Script dili olan JavaScript‘i derhal öğrenmesi gerekir. VBScript öğrenmek, aktif ve ziyaretçi ile etkileşimli yeni bir Server teknolojisi olan ASP (Active Server Pages) öğrenmeye ve uygulamaya kararlı kişiler için daha çok kazançlı olacaktır; ancak Netscape bugünkü haliyle VBScript komutlarını tanımamaktadır. Sitesini, her iki Browser’ı da kullanan ziyaretçileri dikkate alarak tasarlayan bir Web tasarımcısının, tarayıcı için Javascript, Server için VBScript öğrenmekten başka çaresi yoktur.

“Öğrenmek” dediğimiz zaman, bundan, bilgisayar okullarında öğretildiği tarzda aylar süren bir formal eğitimle bir programlama dilini öğrenmeyi kastetmiyoruz. Çoğu zaman bu iki dilin de nerede ve nasıl kullanıldığını ve bu dilin komutlarının syntax’ını (cümle kuruluşunu) öğrenmek yeterlidir. Internet’te istemediğiniz kadar çok bulacağınız Script’leri, kendi sitenize uyarlarken nelere dikkat edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bir yerde unutulan bir tırnak, eşittir yerine iki nokta üstüste ve benzeri mini mini hatalar yüzünden, bir Script beklediğiniz sonucu vermeyebilir. Bir web tasarımcısının Script dili öğrenirken amacı, o dili kullanarak, etkileşimli oyun programı yazmaktan çok, sitesine dinamik unsurlar kazandırmak için yeterli düzeyde, en temel komutları ve bunların yazım tekniğini öğrenmekten ibarettir.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et