Teknoloji

Virüs Koruma Yazılımları Nasıl Çalışır?

\"VİRÜSTemel amaçları virüslere karşı korunma olan anti-virüs uygulamalarının bazıları aynı zamanda web sitelerindeki zararlı kodlara karşı da güvenliğiniz sağlar. Anti-virüs uygulaması e-posta, internet, USB, DVD gibi ortamlardan bilgisayarınıza sızabilecek zararlı yazılımları engeller.

Örneğin internet koruması, bir web sitesine bağlandığınız anda başlar. Web sayfasını oluşturan kodlar, tarayıcı tarafından yorumlanmadan önce antivirüs programı tarafından taranır ve zararlı bir kod varsa yapılacak eylemleri açılan mini bir pencerede görüntüler.

Bilgisayarınıza usb bellek veya disket taktığınızda, antivirüs programı arka planda otomatik çalıştırma ve önyükleme dosyalarını tarayarak sizi zararlı yazılımlardan korur.

Bunların dışında e-posta iletilerinizn ekleri ve e-posta içeriğini oluşturan kodlar taranarak zararlı uygulamaların sisteminize yerleşmesi de antivirüs programı tarafından engellenir.

Ancak sürekli bir internet bağlantınız olması, yeni keşfedilen virüslere ait tanımlama bilgilerinin lokal veritabanına da hızla eklenmesini sağlar. Bu sayede yeni tanımlanan virüslere karşı sisteminiz koruma altında olacaktır.

Bir antivirüs yazılımı satın alırken, güncelleme desteğinin olup olmadığına dikkat etmelisiniz. İngilizce bilmiyorsanız, Türkçe destekli bir antivirüs programı satın alın. Zaten çoğu antivirüs uygulaması Türkçe dil desteği sağlamaktadır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın