Teknoloji

Mobil Ürünler, Siber Suçluların Hedefi

\"SamsungTabletler ve Akıllı Telefonlar Tehdit Altında!

Türkiye’de tablet kullanıcılarının yüzde 43.51 \’i, akıllı cep telefonu kullanıcılarının ise yüzde 56.2 ’si online tehditlerden korunmak için herhangi bir yazılım kullanmıyor. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “Veriler, tablet ve akıllı telefonların ciddi tehdit altında olduğunu ortaya koyuyor. Bu tür ürünlerin kullanıcılarında tıpkı PC kullanımında olduğu gibi bir güvenlik refleksi oluşmalı” dedi.

[to_like]Dünyanın en çok tercih edilen antivirüs markalarından biri olan ESET, bağımsız uluslararası danışmanlık şirketi United Consultants’a yaptırdığı araştırmada, değişik ürün gruplarındaki antivirüs yazılım kullanma alışkanlığını mercek altına aldı.

2012 yılının ikinci çeyreğinde, 49 ülkede 50 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, tablet ve akıllı telefonlarda antivirüs yazılımı kullanma alışkanlığının henüz masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda olduğu kadar gelişmediğini ortaya koydu. Bu konuda dünyada ortalama oran daha düşük iken, Türkiye’de kullanılmama oranının daha yüksek olması dikkat çekti.

En az akıllı telefonlarda kullanılıyor

Araştırma verilerine göre;

• Masaüstü bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada %2.9, Türkiye’de %5.4 düzeyinde,
• Dizüstü(Notebook)bilgisayarlarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada %42, Türkiye’de %8.0 düzeyinde,
• Netbooklarda antivirüs yazılımı kullanmayanların oranı dünyada %6, Türkiye’de %7.9 düzeyinde,
• Tablet kullanıcıları arasında antivirüs yazılımı olmayanların oranı dünyada %27.3, Türkiye’de ise %43.5 düzeyinde,
• Akıllı telefonlarda (Smartphone) antivirüs yazılımı bulundurmayanların oranı dünyada %35.9, Türkiye’de %56.2 düzeyinde.

\"mobil

[/to_like]

 

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap

BULANCA sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et