Türkiye’nin İlk Uzaktan Erişilebilen FPGA Laboratuvarı

\"FPGAE-LAB FPGA projesi, gerçek bir FPGA laboratuvar ortamının internet üzerinden kullanıcılarla buluşturulmasını hedef almaktadır. Bu proje ile kullanıcılar laboratuvara uzaktan erişebilecek, hazırlanan deneyleri aynen laboratuvarda bulunuyormuş gibi bilgisayarlarının başında gerçekleştirebilmekte, deney sonuçlarını kamera ve uzaktan erişimli ölçüm aletleri sayesinde gözlemleyebilmektedirler.

Bu uzaktan erişimli laboratuvar sayesinde kullanıcılar deneyler için laboratuvar ortamına bağlı olmaktan kurtarılmış olmaktadır. Bu laboratuvar sayesinde kullanıcıların, Türkiye\’nin herhangi bir yerinden internet erişimli bir bilgisayar ile laboratuvara erişmesi sağlanarak, laboratuvarlarda kullanılan pahalı ölçüm aletlerinin de Türkiye genelindeki kullanıcılar arasında paylaştırılması, daha geniş zaman aralıklarında kullanılabilir hale getirilmesi ve daha etkin kullanılması sağlanmış olmaktadır.

Kullanıcılar, rezervasyon yaptırdıktan sonra ilgili zamanda VPN ile e-Lab ağına bağlanabilmekte, daha sonra da Windows Uzak Masaüstü uygulaması ile laboratuvar düzeneğine erişmekte ve deneylerini gerçekleştirebilmektedir. Çizgi TAGEM e-Lab bünyesinde Xilinx Spartan 3E FPGA Kit, Altera DE0 ve Intronix Logicport Logic Analyzer kullanılmaktadır.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, Web-Grafik Tasarımı ve SEO eğitmeni. Araştırmacı ,macera tutkunu, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yap