TÜBİTAK, NATO\’ya kritik yazılımlar geliştirecek

\"proje\"TÜBİTAK mühendisleri, NATO için özel otomasyon yazılımları yapacak.

TÜBİTAK mühendisleri tasarım ve geliştirilmesi tamamen Türk yapımı olan yazılımları, bu yıl açılan yazılım projesi ihalesini kazanarak NATO\’ya yazılım üretmeye başlıcak.Türkiye bu projede ABD, İngiltere ve Hollanda ile beraber çalışacak.

TÜBİTAK uzun yıllardır başarılı çalışmalar yürütüyor ve bunu meyvesini de son olarak NATO tarafından yapılan yazılım projesinde aldığı başarıyla verdi.

TÜBİTAK\’ın geliştirdiği yazılımlar sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri, NATO frekans sistemlerine sahip ilk ordu olma başarısını elde etti. 2001 yılında Milli Frekans Yönetim Sistemi (MFYS) projesi ile başlayan çalışmalar, uluslararası düzeyde meyvelerini verdi. NATO standardizasyon gruplarında yürütülen başarılı çalışmalar sonrasında, NATO üyesi ülkelerin kullanacağı frekans veri yönetimi ve mesajlaşma altyapısının kurulmasını amaçlayan NATO ARCADE Projesi ihalesini 2008 yılında kazanan İLTAREN, son olarak bu alandaki başarılı çalışmalarında yeni bir safhaya girdi.

Emrah

1981 Samsun doğumlu ve Gazi Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunu. Bilişim Teknolojileri Öğretmeni, Yazar, WebMaster, Blogger, SEO eğitmeni. Araştırmacı, sinema sever, fitness yapar, farklı doğal güzellikleri keşfetmeye bayılır.

Yorum Yapın